Lider frakcji liberalnej w Parlamencie Europejskim, były premier Belgii Guy Verhofstadt stwierdził, że rządy Polski i Węgier mogą podtrzymać swój obecny kurs politycznych tylko poza Unią Europejską.

Frakcja Grupa Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE), której przewodzi Verhofstadt, zorganizowała w Parlamencie Europejskim konferencję „Demokracja, praworządność i prawa podstawowe w UE. Zabezpieczenie wartości wspólnotowych”. Jeszcze przed konferencją z konta ALDE napisano na Twitterze: „Jeśli węgierski i polski rząd chcą budować zamknięte i nieliberalne społeczeństwa, muszą to robić na zewnątrz UE”.

W podobny ton uderzał sam Verhofstadt, sugerując na Twitterze, że przywódcy Polski i Węgier wzorują się w swojej polityce na Władimirze Putinie i Recepie Tayyipie Erdoganie. Jak napisał: „Część rządów w UE systematycznie podminowuje ten demokratyczny system i rządy prawa w celu zachowania swojej władzy”.

Verhofsdadt nie ukrywał przy tym ideologicznego tła swoich ataków – swojego odrzucena idei narodowych, a na tym tle sprzeciwu jaki budzi w nim polityka imigracyjna Warszawy i Budapesztu. „Musimy uważać na narrację oparte na tak zwanych „wartościach narodowych”, które są używane do maskowania rasistowskich kampanii nienawiści podsycających lęk przed migrantami i uchodźcami”.

„Jeśli musimy używać sankcji, róbmy to w inteligentny sposób. Proste obcinanie funduszy jedynie zniechęcałoby [do Unii Europejskiej] obywateli, którzy nie mogą być ofiarami złych decyzji ich rządów” – zauważył belgijski polityk odnosząc się do pogróżek polityków niemieckich, takich jak Martin Schulz, czy eurokratów wobec Polski. Mimo to domaga się ustanowienia stałego, „strukturalnego” mechanizmu nadzoru nad ustawodawstwem państw członkowskich, które miałyby być na bieżąco recenzowane pod względem „praworządności”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Verhofsdatd wzywał do nacisków na „nieliberalne” państwa. „Nie być cichym, wspierać społeczeństwo obywatelskie” – radził eurokratom i rządom zachodnioeuropejskim. Jednak ostateczne rozwiązanie jakie zaproponował można określić mianem radykalnego: „W naszej Unii nie ma miejsca dla krajów, które biorą pieniądze UE, które chcą uczestniczyć we wspólnym rynku, ale które odrzucają nasze wspólnie podzielane wartości”.

 

twitter.com/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  zefir :

  Guy Verhofstadt,niby liberał,wolnościowiec,demokrata,a poglądów innych od swoich nie toleruje.Co to za demokrata,który na stołku unijnego biurokraty legitymizacji demokratycznej nie ma.Nawet na miano lewaka nie zasługuje,chyba że o jego lewiznę w przekrętach i oszustwach chodzi. Guy to taki teatralny demon,wściekły furiat,zwykły świrus i szajbus,który tajemnicze choleryczne prochy zażywa.

 2. Avatar
  Accipiter :

  Pierwszy raz zgadzam się z tym typem. I im szybciej wydziemy z tego lewackiego burdelu tym lepiej dla nas. My sobie bez tego syfu poradzimy, ciekawe czy speca od bananów, ryb winniczków, warzyw marchwi i dyrektyw chodzenia po drabinie uda siędługo przetrwać bez nas.
  Na bazie V4 powinniśmy stworzyć własną unię.