Premier Japonii Yoshihide Suga odniósł się w czwartek do Tajwanu jako “kraju”, co natychmiast przyciągnęło krytykę ze strony Chin – poinformował portal South China Morning Post.
Jak poinformował portal South China Morning Post, premier Japonii Yoshihide Suga odniósł się w czwartek do Tajwanu jako “kraju”, co natychmiast przyciągnęło krytykę ze strony Chin. W swojej pierwszej debacie parlamentarnej z liderami opozycji, Suga wymieniając Australię, Nową Zelandię i Tajwan, powiedział, że „takie trzy kraje nakładają silne ograniczenia na prawa do prywatności”, aby powstrzymać epidemię nowego koronawirusa.
Tajwan jest zwykle nazywany w Japonii „regionem”, podczas gdy rząd chiński twierdzi, że wyspa jest „niezbywalną częścią” jego terytorium.
Tokio i Pekin już kłóciły się w kilku kwestiach, w tym w sprawie sporu terytorialnego na Morzu Wschodniochińskim i w sprawie Hongkongu. „Chiny wyrażają silne niezadowolenie z błędnych uwag Japonii i złożyły oficjalny protest” – powiedział w czwartek dziennikarzom w Pekinie rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Wang Wenbin.
„Na świecie są tylko jedne Chiny”, powiedział Wang, wzywając Japonię do większej ostrożności w słowach i czynach dotyczących spraw Tajwanu oraz do unikania wysyłania niewłaściwych sygnałów siłom niepodległościowym na wyspie.
W ostatnim czasie rząd Japonii zacieśnia swoje zaangażowanie na rzecz Tajwanu, co irytuje chińskie przywództwo, które nigdy nie wyrzekło się użycia siły w celu zajęcia wyspy. Chiny również potępiły Japonię za przekazanie szczepionek przeciw Covid-19 Tajwanowi, nazywając ten ruch „występem politycznym”.
Zobacz też: Tajwan zarzuca Światowej Organizacji Zdrowia niereagowanie na pierwsze informacje o koronawirusie
Stosunki Japonii z Tajwanem są pozarządowe i praktyczne i opierają się na uznaniu przez Tokio Chin jako jedynego prawowitego rządu, powiedział w piątek wysoki rangą japoński urzędnik po protestach Pekinu w związku z niedawnym odniesieniem się premiera do wyspy jako kraju.
Kwestia Tajwanu jest drażliwym tematem, zwłaszcza że Japonia, Stany Zjednoczone i inne demokracje zacieśniają więzi z samorządną wyspą, którą Pekin uważa za terytorium renegatów.
Sekretarz generalny gabinetu Katsunobu Kato powiedział w piątek na regularnej konferencji prasowej, że „pozycją Japonii jest utrzymanie stosunków roboczych z Tajwanem na poziomie pozarządowym”, zgodnie z komunikatem japońsko-chińskim z 1972 r., kiedy Tokio zmieniło uznanie dyplomatyczne z Tajwanu na Chiny. „To nasza podstawowa polityka i nie ma w tym żadnej zmiany”.
Kresy.pl/SCMP
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!