Obecność grupy Wagnera na Białorusi jest faktem… Polska musi brać pod uwagę wszystkie możliwe scenariusze i traktować sytuację wieloaspektowo – powiedział prezydent Andrzej Duda.

We wtorek prezydent Andrzej Duda wystąpił na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Portugalii Marcelo Rebelo de Sousą, który przebywa z oficjalną wizytą w Polsce. Duda został zapytany przez portugalskie media o sytuację na granicy Polski z Białorusią.

– Obecność grupy Wagnera na Białorusi jest faktem – powiedział prezydent. – Oczywiście trwają spekulacje i dyskusje jaka w istocie ma być rola tych sił na Białorusi i jakie w rzeczywistości ci najemnicy mają wykonać zadanie.

 

Prezydent zaznaczył, że Polska musi brać pod uwagę wszystkie możliwe scenariusze i traktować sytuację wieloaspektowo. – Dlatego strzeżenie granicy jest dzisiaj jednym z podstawowych elementów. Stąd te decyzje, które były podejmowane w ciągu ostatnich tygodni, choćby o relokowaniu dodatkowych sił wojskowych w kierunku granicy polsko-białoruskiej po to, aby wesprzeć funkcjonariuszy straży granicznej, policji i naszych żołnierzy – podkreślił.

Andrzej Duda dodał, że Polska podchodzi do sprawy „z dużą dozą elastyczności”, reagując w zależności od sytuacji i zachowania władz Białorusi. Przypomniał też o ataku hybrydowym na polską granicę, który trwa od 2021 roku. Przyznał, że w drugiej połowie ubiegłego roku ich intensywność spadła, „ale obecnie ta presja znacząco się zwiększyła”.

– Nie mamy wątpliwości, że dzieje się to przy wsparciu i zgodzie władz rosyjskich, więc traktujemy to jako element szeroko pojętej agresywnej operacji, którą prowadzi Rosja- podkreślił prezydent. Zaznaczył też, że strzeżenie granicy polsko-białoruskiej jest także kwestią bezpieczeństwa Europy i NATO.

Jak podano, prezydenci Polski i Portugalii w Warszawie rozmawiali o sytuacji wokół Polski, rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz kwestii ukraińskich uchodźców w Polsce. Andrzej Duda poprosił Rebelo de Souse, by Portugalia dalej wspierała Ukrainę militarnie i humanitarnie. Mówił też „o konieczności realizacji stałej polityki sankcji wobec Rosji i podejmowania wszelkich działań w celu przymuszenia Rosji do zaprzestania agresji i do opuszczenia międzynarodowo uznanych terytoriów Ukrainy, zaprzestania okupacji Ukrainy”. Ponadto, rozmowa także dotyczyła m.in. współpracy polsko-portugalskiej.

Czytaj także: ISW: Siły grupy Wagnera mogą wycofać się z Białorusi

PAP / rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply