Rosja i USA zgodziły się na przedłużenie traktatu o środkach dalszej redukcji i ograniczenia strategicznej broni ofensywnej (Nowy START) bez warunków wstępnych,  powiedział w środę dziennikarzom wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow.

Jak poinformowała w środę agencja prasowa Tass, wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow poinformował dziennikarzy, że Rosja i USA zgodziły się na przedłużenie traktatu o środkach dalszej redukcji i ograniczenia strategicznej broni ofensywnej Nowy START.

Obie strony zgodziły się przedłużyć traktat bez warunków wstępnych „Przez pięć lat bez warunków wstępnych, bez żadnych dodatków, bez jakichkolwiek dodatków” – mówił.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Starszy dyplomata powiedział, że wcześniej wymienił notatki z ambasadorem USA w Rosji Johnem Sullivanem, w których odnotowuje przedłużenie traktatu Nowy START o pięć lat.

Podkreślił, że decyzja jest korzystna dla obu stron i jest jedyną słuszną. „Mamy teraz dużo czasu, aby rozpocząć i przeprowadzić pogłębione rozmowy bilateralne na cały zestaw zagadnień wpływających na stabilność strategiczną, zapewniających bezpieczeństwo naszego państwa na długi okres do przodu. Bez wątpienia bez przedłużania traktatu Nowy START na pięć lat zadanie to byłoby znacznie trudniejsze” – zaznaczył. „Dlatego z zadowoleniem przyjmujemy decyzję administracji Bidena o przyjęciu naszej propozycji przedłużenia o pięć lat” – dodał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prezydent USA Joe Biden rozmawiał we wtorek z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Była to pierwsza rozmowa tych polityków od czasu objęcia urzędu przez nowego prezydenta USA. Przywódcy uzgodnili przedłużenie traktatu o kontroli zbrojeń New START. Joe Biden wstawił się też za aresztowanym opozycjonistą Aleksiejem Nawalnym.

Traktat o kontroli zbrojeń pozwala USA i Rosji do rozmieszczenie nie więcej niż 1550 strategicznych głowic nuklearnych.

Według rzecznik prasowej Białego Domu tematem rozmowy było też amerykańskie „silne poparcie dla suwerenności Ukrainy”. Biden poruszył również sprawę aresztowanego w Rosji opozycjonisty Aleksieja Nawalnego oraz wyraził zaniepokojenie szeregiem spraw: „ingerencją” w wybory prezydenckie w USA w 2020 roku, masowym cyberatakiem  SolarWinds, który przypisano Rosji oraz doniesieniami o tym, że Rosjanie oferowali talibom nagrody za zabijanie żołnierzy USA w Afganistanie.

Kreml również poinformował o rozmowie prezydentów USA i Rosji. W komunikacie służby prasowej rosyjskiego prezydenta zapowiedziano, że w ciągu kilku dni strony zakończą wszystkie niezbędne procedury, aby zapewnić dalsze funkcjonowanie układu New START.  Wśród tematów rozmowy wymieniono m.in. pandemię koronawirusa, wycofanie się Stanów Zjednoczonych z Traktatu o otwartych przestworzach oraz kwestię utrzymania porozumienia nuklearnego z Iranem.

Kresy.pl/Tass

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz