Biden rozmawiał telefonicznie z Putinem

Prezydent USA Joe Biden rozmawiał we wtorek z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Była to pierwsza rozmowa tych polityków od czasu objęcia urzędu przez nowego prezydenta USA. Przywódcy uzgodnili przedłużenie traktatu o kontroli zbrojeń New START. Joe Biden wstawił się też za aresztowanym opozycjonistą Aleksiejem Nawalnym.

Jak podała agencja Reutera, rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki poinformowała o rozmowie telefonicznej między przywódcami USA i Rosji podczas jej codziennego briefingu prasowego. W oświadczeniu Białego Domu stwierdzono, że obaj przywódcy zgodzili się, że obie strony będą pilnie pracowały nad przedłużeniem obowiązywania traktatu o kontroli zbrojeń New START, który wygasa 5 lutego br. Biden zaproponował, by układ przedłużono o 5 lat.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Traktat o kontroli zbrojeń pozwala USA i Rosji do rozmieszczenie nie więcej niż 1550 strategicznych głowic nuklearnych.

Według Psaki tematem rozmowy było też amerykańskie „silne poparcie dla suwerenności Ukrainy”. Biden poruszył również sprawę aresztowanego w Rosji opozycjonisty Aleksieja Nawalnego oraz wyraził zaniepokojenie szeregiem spraw: „ingerencją” w wybory prezydenckie w USA w 2020 roku, masowym cyberatakiem  SolarWinds, który przypisano Rosji oraz doniesieniami o tym, że Rosjanie oferowali talibom nagrody za zabijanie żołnierzy USA w Afganistanie.

Kreml również poinformował o rozmowie prezydentów USA i Rosji. W komunikacie służby prasowej rosyjskiego prezydenta zapowiedziano, że w ciągu kilku dni strony zakończą wszystkie niezbędne procedury, aby zapewnić dalsze funkcjonowanie układu New START.  Wśród tematów rozmowy wymieniono m.in. pandemię koronawirusa, wycofanie się Stanów Zjednoczonych z Traktatu o otwartych przestworzach oraz kwestię utrzymania porozumienia nuklearnego z Iranem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Putin pogratulował Bidenowi wyborczego zwycięstwa

Kresy.pl / reuters.com / kremlin.ru

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz