Podczas trwającej w Kijowie wystawy „Broń i Bezpieczeństwo-2021” oficjalnie zaprezentowano projekt ukraińskiego, ciężkiego drona bojowego przyszłości typu stealth – ACE ONE.

Jak podaje ukraiński serwis Defense Express, nad stworzeniem tego „ambitnego projektu” pracowało „25 najlepszych ukraińskich uczonych i specjalistów z branży lotniczo-kosmicznej”, na czele w byłym dyrektorem, generalnym Antonowa, Ołeksandrem Łosem. W pracach uczestniczą takie ukraińskie firmy, jak Iwczenko-Progres, Motor Sicz i Hidrobest. Podczas wystawy w Kijowie pokazano makietę maszyny.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Twórcy projektu twierdzą, że dron bojowy ma rozwijać prędkość poddźwiękową, posiadać technologie stealth i zdolności do operowania w roju. Ma też być zdolny do przenoszenia w lukach wewnętrznych uzbrojenia o masie do 1 tony.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przy tej okazji opublikowano też specjalne wideo promujące:

Według serwisu Defense Express, na podstawie wideo można sądzić, że ACE ONE będzie wyposażony w potężny silnik turboodrzutowy-przelotowy, prawdopodobnie w typie TRDDF AI-322F.

Pod względem formy, bezzałogowiec wyraźnie nawiązuje do ciężkich dronów bojowych w typie rosyjskiego S-70 „Łowcy” i amerykańskiego Lockheed Martin RQ-170 Sentinel.

Przeczytaj: Rosjanie dopracowują „Ochotnika” – zbudują kolejne prototypy ciężkiego drona uderzeniowego

Dane podane na nagraniu wskazują, że dron ma mieć dość duże wymiary – 8 metrów długości, z rozpiętością skrzydeł 11 metrów – a także masę, do 7,5 tony. Maksymalna prędkość ma wynosić Mach 0,95. Maszyna ma mieć zasięg operacyjny 1500 km, a maksymalny pułap – 13,5 km.

Wstępny koszt jednego kompleksu, w skład którego wchodzić ma kilka aparatów latających (prawdopodobnie trzy) i naziemna stacja kontroli, wynosi 12-13 mln dolarów.

Zgodnie z założeniami, nowy dron ma być niewidzialny dla radarów, ale jego rola nie będzie ograniczać się do realizowania działań rozpoznawczych. Będzie przenosił precyzyjne uzbrojenie naprowadzane oraz bomby, broń przeznaczoną do zwalczania zarówno celów naziemnych, jak i latających.

Na filmie promocyjnym pokazano wizualizację, na której ACE ONE zestrzeliwuje rakietą inny dron, wyglądem przypominający rosyjski bezzałogowiec rozpoznawczo-uderzeniowy Orion, a także czołg T-90. Widać też, jak zrzuca bombę na niewielki obóz wojskowy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według ukraińskich mediów, projekt faktycznie dotyczy stworzenia wielozadaniowego, bezzałogowego aparatu latającego, zdolnego do wykonywania różnorodnych zadań z wykorzystaniem istniejącego i perspektywicznego uzbrojenia przeciwko celom na ziemi i w powietrzu, podobnie jak lotnictwo taktyczne.

Czytaj także: Ukraina przyspiesza prace nad własnym dronem uderzeniowym Sokił-300

defence-ua.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz