W ubiegłym tygodniu tureckie i ukraińskie media poinformowały, że koncern Aselsan zaproponował Ukrainie swój artyleryjski system przeciwlotniczy Korkut.

Jak podał serwis Defense Express, Ukraina ma być zainteresowana turecką propozycją. Według tych doniesień możliwe jest rychłe podpisanie umowy w tej sprawie. Miałoby to nastąpić po trwającej w Kijowie wystawie „Broń i Bezpieczeństwo 2021”. Nie wyklucza się też częściowego zlokalizowania produkcji na Ukrainie.

Przeczytaj: Ukraina i Turcja rozwijają współpracę zbrojeniową

Korkut to samobieżny, artyleryjski system przeciwlotniczy kal. 35 mm, opracowany przez Turków zgodnie ze standardami NATO. Zaprojektowano go z myślą o ochronie przeciwlotniczej oddziałów zmechanizowanych i jednostek mobilnych, a także baz wojskowych. System samodzielnie wykrywa i przechwytuje cele.

Kompletny system Korkut składa się z trzech pojazdów samobieżnych uzbrojonych w podwójne, sprzężone działka Oerlikon KDC-02 kal. 35 mm, o zasięgu 4 km i szybkostrzelności do 1100 pocisków na minutę oraz wozu dowodzenia. Dzięki posiadaniu własnych sensorów system może pracować całkowicie autonomicznie, a w razie potrzeby pod kontrolą systemu dowodzenia wyższego szczebla.

Do śledzenia celów wykorzystywany jest rada 3D o zasięgu do 70 km. System posiada też zdolność do identyfikacji „swój-obcy”.

Działka używane przez Korkut produkowane są na licencji przez turecką firmę MKEK. Poza standardową amunicją, mogą one strzelać także specjalnymi pociskami ATOM (tzw. amunicja programowalna), opracowanymi przez Aselsan specjalnie do zwalczania celów latających. Zwiększają one skuteczność strzału przeciwko np. rakietom manewrującym, pociskom powietrze-ziemia, dronom czy śmigłowcom. Ponadto, wozy można wyposażyć np. w ręczne wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych systemu Stinger.

Pojazdy zbudowano w oparciu o wozy opancerzone ACV-30, zdolne m.in. do pokonywania przeszkód wodnych. Rozwijają maksymalną prędkość na drodze 65 km/godz. System Korkut potrafi prowadzić ogień przeciwlotniczy również będąc w ruchu.

W przyszłym roku turecka armia ma posiadać 40 zestawów artyleryjskich Korkut wraz z wozami dowodzenia. System przetestowano w warunkach zbliżonych do bojowych w Libii, gdzie w 2020 roku osłaniały tureckie siły lądowe. Według niepotwierdzonych doniesień, miały też brać udział w walce.

turdef.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply