Turecki dron klasy MALE Aksungur podczas testu skutecznie trafił w cel z odległości 30 km, używając nowego rodzaju amunicji precyzyjnej.

Jak poinformowały tureckie media, powołując się na informacje Ismaila Demira, prezesa tureckiej Dyrekcji Przedsiębiorstw Obronnych, instytucji powiązanej z biurem prezydenta Turcji, nowy turecki Aksungur z powodzeniem przeszedł testy ogniowe.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Aksungur to latający bezzałogowiec typu MALE, czyli operujący na średnim pułapie i zdolny do długotrwałego przebywania w powietrzu. Jego producentem są tureckie zakłady TAI. Podczas niedawnego testu, celnie trafił w cel z odległości 30 km, wykorzystując nową naprowadzaną bombę ślizgową KGK-SIHA-82. Test przeprowadzono nad Morzem Czarnym, u wybrzeży prowincji Synopa. W momencie odpalenia pocisku dron leciał na wysokości 20 tys. stóp, czyli 6 tys. metrów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według komunikatu TAI, niedługo ma odbyć się kolejny test, podczas którego pocisk ma zostać wystrzelony z drona Aksungur z odległości 45 km od celu.

We wrześniu 2020 roku, Aksungur zdołał pozostać w powietrzu przez 28 godzin, przenosząc 12 sztuk amunicji precyzyjnej MAM-L (kierowane laserowo bomby ślizgowe), produkowanej specjalnie dla dronów, a także lekkich samolotów uderzeniowych i myśliwców. Zrobiło się o nich głośniej po tym, jak w ubiegłym roku pojawiły się nagrania, na których syryjskie czołgi, haubice oraz produkowane przez Rosję systemy obrony powietrznej były neutralizowane prawdopodobnie właśnie przy użyciu tych bomb.

Sam system KGK to wspomagany skrzydłami zestaw naprowadzający, który zamienia istniejące bomby niekierowane MK83 i MK82 w precyzyjnie naprowadzaną broń dalekiego zasięgu. Podobną rolę w przypadku bomb MK82 pełni zestaw samonaprowadzający Teber, ważący około 250 kg.

Dron Aksungur może przenosić ładunek bojowy o wadze do 750 kg i jest zdolny do długotrwałego operowania w powietrzu, na wysokości do 12,1 km. Podczas jednego z testów powietrznych w ubiegłym roku, bezzałogowiec ten pobił rekord, przebywając w powietrzu przez 49 godzin.

Przeczytaj: Turcja: rusza seryjna produkcja nowych ciężkich dronów bojowych Akıncı. Mają trafić m.in. na Ukrainę [+VIDEO]

Czytaj także: Turcja: Baykar Defence chce rozwijać technologie, które całkowicie zmienią format prowadzenia wojny

dailysabah.com / militaryleak.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz