Litwa kupuje w polskim przemyśle obronnym kolejną partię przeciwlotniczych zestawów rakietowych Grom. O transakcji poinformowano we wtorek. Litwa kupiła pierwszą partię zestawów Grom kilka lat temu.

O transakcji poinformowano podczas wtorkowej IV Polsko-Litewskiej Rady Ministrów Obrony, która odbyła się w Warszawie. Wzięli w niej udział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak i jego litewski odpowiednik Arvydas Anušauskas. “Współpracujemy w zakresie zakupów uzbrojenia. Zakupujemy systemy obrony przeciwlotniczej Grom za ponad 20 mln euro” – przekazał litewski minister.

Potwierdził to także Mariusz Błaszczak. “Bardzo się cieszę i dziękuję za decyzję litewską w sprawie zakupu Gromów, które trafią na wyposażenie litewskich Sił Zbrojnych. To już kolejna tego rodzaju transakcja, co bardzo dobrze świadczy o naszych relacjach” – oświadczył szef MON.

Z kolei spółka MESKO S.A., producent zestawów Grom poinformowała, że “zawarła dziś nowy kontrakt z Litewską Agencją Zakupową dla zestawów GROM. W ramach umowy o wartości ponad 20 mln € dla części podstawowej, dostawy zrealizowane będą w latach 2024-25”.

Przypomnijmy, że Litwa kupiła pierwszą partię zestawów Grom kilka lat temu. Umowę podpisano w 2014 roku. Ogólna wartość transakcji wynosiła 34,041 mln euro.

Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy PPZR Grom ma masę 18 kg i jest przeznaczony do zwalczania celów powietrznych na dystansie od 500 metrów do 5,5 kilometra oraz wysokości od 10 metrów do 4 kilometrów. Pocisk osiąga prędkość 580 m/s i posiada samonaprowadzającą się termicznie głowicę. System Grom jest polskim rozwinięciem radzieckiego systemu Strzała-2. Na uzbrojenie Wojska Polskiego zestawy Grom weszły od 1995 roku, eksportowano je również do Gruzji, Indonezji i Japonii.

Zobacz także: Mesko: zostaliśmy zaproszeni do modernizacji amerykańskich systemów Stinger

gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply