Bojowe wozy piechoty Borsuk będą wyposażone w radiostacje amerykańskiej firmy Harris. “Zamiast wymienić radiostacje w Abramsach na własne systemy będziemy instalować obce systemy w Borsukach” – podkreślają komentatorzy.
W czwartek w Warszawie podpisano pierwszą umowę wykonawczą na dostawy bojowych wozów piechoty Borsuk. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele rządu oraz polskiego przemysłu zbrojeniowego.
Umowa została zawarta pomiędzy Agencją Uzbrojenia, reprezentującą Skarb Państwa, a konsorcjum złożonym z Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. oraz Huty Stalowa Wola S.A. Na jej mocy Siły Zbrojne RP otrzymają 111 bojowych wozów piechoty Borsuk. Wartość kontraktu wynosi około 6,57 miliarda złotych brutto, a realizacja dostaw ma nastąpić w latach 2025–2029. Oznacza to, że do polskiej armii będzie każdego roku dostarczane około 20 wozów, a przypomnijmy, że jeszcze w 2023 roku planowana produkcja nowego bojowego pływającego wozu piechoty Borsuk w Hucie Stalowa Wola miała wynosić 100 sztuk rocznie.
Komentatorzy zwracają uwagę, że wieże ZSSW-30 w Borsukach będą wyposażone w radiostacje amerykańskiej firmy Harris.
“W ZSSW-30 będą radiostacje amerykańskiej firmy Harris. Dobrze czytacie: nie nasze Radmory, nie radia z CTM, Harrisy. Powód? Oczywiście ‘kompatybilność z Abramsami’, do których przecież Sztab Generalny zażyczył sobie osobnego kompatybilnego BWP! Harrisy, z racji na to, że Amerykanie STANAG-i traktują bardzo swobodnie, mogą ‘gadać’ w pełni tylko z innymi radiami z USA i to tyle. Ergo, z naszymi np. K2/K2PL Borsuki, wg SG mające z nimi współdziałać w ramach jednej formacji, nie porozumieją się [Szef MSWiA Tomasz Siemoniak przekazał później, że informacja o Borsukach dla SG była żartem]” – podkreśla na platformie X Bartłomiej Kucharski.
“Przynajmniej udało się wytransferować parę zł za Ocean, na pewno ktoś wyrazi za to wdzięczność. Są tu dwa smaczki: po pierwsze, z uwagi na takie a nie inne pochodzenie i sposób pracy, radiostacje te (a więc i system łączności w ogóle) dostaną tylko dopuszczenie do służby, ale pełnej certyfikacji już nie. Po wtóre, nikt się nie chce przyznać do tego, że wpisał, że w ZSSW-30 mają być obce radia niekompatybilne z naszą łącznością, więc winnego nie ma, sprawa odhaczona, wszystko jest okej, chociaż nie gra (dosłownie!) nic. Brawo” – dodał.
UMOWA NA #BORSUK WRESZCIE PODPISANA!
Jak już zapowiadałem, rzucę krótki komentarz do umowy, już na chłodno. Komu się nie chce czytać całości, tego zachęcam do przewinięcia na koniec, tam się trochę podzieje rzeczy nieoczywistych. Ale ad rem.
Zacznijmy od pozytywów. Wspaniale,… pic.twitter.com/dfTq2heheb
— Bartłomiej Kucharski (@TrompBK) March 27, 2025
“Zamiast wymienić radiostacje w Abramsach na własne systemy będziemy instalować obce systemy w Borsukach….” – wskazuje z kolei Patryk Wild, wiceprezes stowarzyszenia Tak dla CPK.
Zamiast wymienić radiostacje w Abramsach na własne systemy będziemy instalować obce systemy w Borsukach…. https://t.co/jgkXUNOft7
— patryk wild (@WildPatryk) March 28, 2025
Zobacz także: Brazylia interesuje się Piorunami i Borsukami
Kresy.pl





























