Ukraińskie biuro projektowe „Łucz” zaprezentowało publicznie zmodernizowany samobieżny system przeciwpancerny Szturm-S na poradzieckim podwoziu MT-LB, wyposażony w ukraińskie rakiety przeciwpancerne Barier-W o zasięgu 7 km. Całość określana jest też jako system Barier-S.

Podczas targów „Broń i Bezpieczeństwo-2021” w Kijowie, Kijowskie Państwowe Biuro Projektowe „Łucz” prezentuje głęboko zmodernizowaną wersję samobieżnego systemu pocisków przeciwpancernych Szturm-S dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Prace prowadzi przedsiębiorstwo „UkrInnMasz”, zaś Łucz jest podwykonawcą.

Jak podaje „Ukraiński Militarny Portal”, zmodernizowany Szturm-S (wcześniej projekt określano mianem Szturm-SM) został uzbrojony w rakiety kierowane RK-2W „Barier-W”, o zasięgu 7,5 km i zdolnego do penetracji pancerza grubości ponad 800 mm. Zainstalowano w nim też opto-elektroniczną głowicę celowniczo-naprowadzającą OPSN-I, produkcji ukraińskiej, po raz pierwszy zademonstrowaną w grudniu 2018 roku. W lutym kolejnego roku rozpoczęły się jej testy jako części składowej systemu kierowania ogniem w systemach naziemnych, powietrznych i morskich.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Z uwagi na wykorzystywanie pocisków Barier, system ten jako całość jest też określany w ukraińskich mediach jako Barier-S.

Głowica OPSN-I jest przeznaczona do wizualnej teleobserwacji, wyboru i śledzenia celu przez strzelca, określenia odległości do celu, tworzenia laserowego pola informacyjnego dla naprowadzania pocisku przeciwpancernego. Jego zasięg wynosi do 12 km. Co ciekawe, tę lekką głowicę umieszczono na pojeździe przed stanowiskiem operatora uzbrojenia. Jest osłonięta pancerną osłoną, opuszczaną podczas prowadzenia ognia.

Wiadomo, że maszyna przeszła próby fabryczne, w tym strzelania. Wyniki zostały ocenione pozytywnie. Biuro Łucz oczekuje, że testy państwowe zakończą się do końca roku.

Przypomnijmy, że kompleks Szturm-S został przyjęty przez Armię ZSRR w 1979 roku. To pojazd oparty na wozie MT-LB, który jest przeznaczony do niszczenia wrogich pojazdów opancerzonych za pomocą broni rakietowej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

O tym, że UkrInMasz we współ­pracy z Kijowskim Państwowym Biurem Projektowym „Łucz” i Izjumskim Zakładem Produkcji Instrumentów realizuje głęboką modernizację samobieżnego systemu pocisków przeciwpancernych Szturm-S dla Sił Zbrojnych Ukrainy informowaliśmy latem 2020 roku. Wersja, wówczas określana jako Szturm-SM, dzięki modernizacji miała zostać uwolniona od różnych niedociągnięć. Jak podawano, z maszyny bojowej pozostanie tylko radzieckie podwozie, a wszystkie pozostałe elementy kompleksu, w tym pocisk, system kierowania i stacja celownicza, będą produkcji ukraińskiej.

Jak informowaliśmy wcześniej na naszym portalu, na Białorusi odbyły się próby zmodernizowanej rakiety przeciwpancernej 9M114, w wersji MB. Jest ona wykorzystywana przez rakietowe systemy przeciwczołgowe instalowane na śmigłowcach Mi-24 oraz w samobieżnych pojazdach PTRK 9P149 Szturm-S.

mil.in.ua / defence-ua.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz