Ukraińcy zmodernizowali swoje systemy przeciwlotnicze S-125 M Peczora, zwiększając ich zasięg i celność. System rakietowy pomyślnie przeszedł niedawne testy.

Tydzień temu, 15 stycznia prywatna ukraińska firma Radionics i państwowe biuro projektowe Łucz oficjalnie poinformowało o pomyślnym przetestowaniu zmodernizowanych systemów rakietowych ziemia-powietrze  S-125 M Peczora. Są one elementem ukraińskiego systemu obrony przeciwpowietrznej.

Według służb prasowych biura Łucz, w trakcie testów pocisk 5W27D-M2 z głowicą aktywnie naprowadzaną radarowo (jak podał Unian) został wystrzelony ze zmodernizowanego systemu przeciwlotniczego.

Jak poinformowano, w początkowym etapie lotu pocisk porusza się po trajektorii aerobalistycznej, która znacząco zwiększa zasięg i celność systemu S-125 M Peczora. Zasięg zmodernizowanych pocisków został zwiększony do 40 km, a wysokość rażenia celów – do 25 km. Nowa wersja pocisków umożliwia także skuteczniejsze zwalczanie celów manewrujących z dużą prędkością. Podano informacje potwierdzają, że Ukraińcy wprowadzili zmiany i modernizacje w układzie napędowym pierwszego stopnia rakiety.

Ukraiński państwowy koncern zbrojeniowy Ukroboronprom poinformował, że trwają już prace nad modernizacją ukraińskich rakiet 5W27D do nowego standardu 5W27D-M2, który niedawno przetestowano.

Przeczytaj: WSJ: broń z USA dla Ukrainy trafi na tyły. Amerykanie nie chcą, by wpadła w ręce wroga

Zmiany w systemie naprowadzania obejmują nową głowicę radiolokacyjną pocisku – półaktywną lub aktywną (według różnych źródeł). Zmodernizowano też radar FCR-125, oparty na nowych komponentach elektronicznych, który może śledzić cele powietrzne w zasięgu 130 km. Zwiększona została też liczba pocisków naprowadzanych przez jedną stację z 2 do 8. Ponadto, nowe pociski 5W27D-M2 mogą być jednocześnie naprowadzane na 4 odrębne cele w polu widzenia.

System S-125 (w kodzie NATO SA-3 Goa), znany szerzej jako „Newa”, pochodzi jeszcze z czasów sowieckich, używanym był bojowo od lat 70. XX wieku. W Polsce użytkowanych jest 21 samobieżnych zestawów Newa-SC, które powstały w Polsce w ramach modernizacji S-125 M. Znajdują się one na stanie dywizjonów ogniowych artylerii rakietowej obrony powietrznej Sił Powietrznych RP.

Unian.info / delo.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply