W mediach społecznościowych 1. Brygady Pancernej poinformowano o dostarczeniu do jednostki kolejnej partii czołgów M1A1FEP Abrams.

Do Polski dostarczono już 69 ze 116 zamówionych czołgów M1A1FEP. Do końca tego roku nad Wisłę powinno dotrzeć jeszcze 47 czołgów.

Czołgi po rozładunku w porcie, wpierw transportowane są do Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych S.A. w Poznaniu, gdzie poddawane są tzw. deprocessingowi, czyli zdejmowana jest z nich konserwacja założona na czas transportu morskiego, a pojazdy są sprawdzane pod kątem sprawności i wyposażenia oraz ich zgodności z dokumentacją.

Po dokonaniu wszystkich odbiorów maszyny przekazywane są wojsku i transportowane do jednostek.

Ponadto oprócz czołgów zamówiono również 38 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES, 25 mostów szturmowych M1110, pomoce szkoleniowe, części zamienne, warsztaty, symulatory, amunicja bojowa i ćwiczebna. Polskie władze wysłały także kolejny wniosek o zakup 25 czołgów saperskich M1150 wraz z pakietem logistycznym.

Zobacz też: Wozy dowodzenia dla czołgów Abrams. Podpisano kontrakt z Rosomak S.A

Jak informowaliśmy, w lutym br. na terenie Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych S.A. w Poznaniu uroczyście zainaugurowano działalność Regionalnego Centrum Kompetencyjnego do obsługi czołgów Abrams. To efekt współpracy wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych i producenta czołgów amerykańskiego koncernu General Dynamics Land Systems.

Utworzone w ramach Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych Centrum Kompetencyjne w zakresie czołgów Abrams, ustanawia jednocześnie potencjał do ich szeroko pojętych obsług w celu zabezpieczenia przyszłych potrzeb w tym zakresie ze strony Sił Zbrojnych RP. W dalszej perspektywie z potencjału Centrum będą mogły korzystać także oddziały wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce i innych krajach europejskich. Utworzony ośrodek ma więc objąć swym zasięgiem nie tylko Polskę, ale także inne kraje regionu, w których stacjonują czołgi Abrams.

W 2022 r., w związku z potrzebami Wojska Polskiego, została zawarta umowa na dostawę 250 czołgów Abrams M1A2 SEPv3 wraz ze sprzętem towarzyszącym, pakietem logistycznym i szkoleniowym. Zgodnie z założeniami całość dostaw zostanie zrealizowana do końca 2026 r. W 2023 r. MON zawarło kolejną umowę na 116 czołgów Abrams w wersji M1A1 – wraz ze sprzętem towarzyszącym, pakietem logistycznym i szkoleniowym. Pierwsza kompania czołgów Abrams, będąca na wyposażeniu 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, przeszła już swoją certyfikację i pozostaje w gotowości do użycia.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply