USA finalizują plany dotyczące wysłania na Ukrainę ok. 30 czołgów M1 Abrams – podaje CNN, powołując się na dwa źródła w amerykańskiej administracji.

Administracja Joe Bidena może ogłosić wysłanie Ukrainie amerykańskich czołgów Abrams jeszcze w tym tygodniu – podała stacja CNN we wtorek. Na razie nie wiadomo, kiedy Abramsy miałyby trafić na Ukrainę. CNN zwraca uwagę, że szkolenie załóg czołgów M1 Abrams trwa zazwyczaj kilka miesięcy.

USA planują wysłać na Ukrainę także niewielką liczbę wozów zabezpieczenia technicznego. Chodzi o opancerzone pojazdy wojskowe przeznaczone do naprawy innych uszkodzonych pojazdów opancerzonych w warunkach bojowych oraz odholowania ich z zagrożonego obszaru.

CNN podaje, że decyzja o dostawie czołgów Abrams na Ukrainę ma przełamać impas w kwestii dostaw niemieckich leopardów na Ukrainę. Niemcy uzależnili decyzję o wysłaniu swoich czołgów podstawowych i wyrażeniu zgody na reeksport leopardów posiadanych przez inne europejskie kraje od tego, czy Amerykanie również wyślą Ukraińcom swoje czołgi. Najwyżsi urzędnicy administracji USA rozważali kroki, jakie mogliby podjąć, aby przekonać Niemców do wysłania Ukrainie Leopardów.

Jak informowaliśmy, także Wall Street Journal podaje, że rząd USA jest bliski decyzji ws. wysłania Ukraińcom czołgów Abrams. Niemieckie media piszą z kolei, że kanclerz Olaf Scholz zdecydował, że Niemcy wyślą Ukrainie czołgi Leopard 2.

Zobacz także: NYT: Pentagon zwiększy o 500 proc. produkcję pocisków artyleryjskich. Chodzi o wsparcie Ukrainy

Czytaj również: ISW: Rosja przygotowuje się do decydującej operacji w nadchodzących miesiącach

edition.cnn.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply