Rosja przygotowuje się do przeprowadzenia w nadchodzących miesiącach na Ukrainie zdecydowanej operacji wojskowej – informuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). W poniedziałkowej analizie podkreślono, że ukraiński wywiad wojskowy HUR ma taką samą ocenę sytuacji.

Wojska rosyjskie mogą podjąć zdecydowane działania w nadchodzących miesiącach – ocenia ISW w poniedziałkowej aktualizacji. Rosjanie szykują się do przeprowadzenia operacji w obwodzie ługańskim. Przekierowują jednostki wycofane z obwodu chersońskiego na linię Swatowe-Kreminna, na której ustabilizował się front na Ługańszczyźnie. ISW podkreśla, że ukraiński wywiad wojskowy HUR ma taką samą ocenę sytuacji.

W analizie przywołano niedawną wypowiedź przedstawiciela HUR Wadyma Skibickiego, który oświadczył, że Rosja przygotowuje się do ofensywy, którą przeprowadzi wiosną lub wczesnym latem. Jego zdaniem obejmie ona obwody doniecki i ługański.

HUR i analitycy ISW uważają za mało prawdopodobny atak wojsk rosyjskich od północy, z terenów Białorusi.

Wydaje się, że nadmierne poleganie Grupy Wagnera na rekrutacji z kolonii karnych ma coraz większe konsekwencje dla zdolności bojowych jednostki – podkreśla Instytut. ISW przypomina poniedziałkową wypowiedź Olgi Romanowej, która kieruje fundacją Ruś Siedząca, broniącą praw więźniów w Rosji. Romanowa powiedziała, że z 50 tys. skazańców, których Grupa Wagnera zwerbowała na wojnę, na polu walki pozostało  jedynie 10 tys. Reszta zginęła, jest ranna, poddała się lub zdezerterowała.

“ISW nie jest w stanie niezależnie potwierdzić tych wyliczeń, ale są one bardzo prawdopodobne, biorąc pod uwagę taktyką Grupy Wagnera, polegającą na używaniu więźniów jako mięsa armatniego w bardzo wyczerpujących operacjach ofensywnych” – zaznacza ISW.

Zobacz także: Ławrow uważa, że Rosja jest na wojnie z Zachodem

Rosja nadal pogłębia militarne i gospodarcze stosunki z Iranem, starając się angażować w obopólnie korzystne obchodzenie sankcji.

ISW zwraca uwagę, że w poniedziałek przewodniczący rosyjskiej Dumy Wiaczesław Wołodin spotkał się w Teheranie ze swoim irańskim odpowiednikiem Mohammadem Bagerem Ghalibafem oraz prezydentem Ebrahimem Raisim.

Wizyta miała na celu zacieśnienie współpracy w sektorze bankowym, energetycznym i handlowym – pisze Instytut. Irańskie media państwowe spekulowały, że rozmawiano również o dalszej współpracy w sektorze zbrojeniowym.

Zobacz także: Erdogan: Szwecja nie może oczekiwać tureckiego poparcia dla ich członkostwa w NATO

understandingwar.org / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply