W ostatnich dniach przetestowano pozyskiwane przez Siły Zbrojne RP Bezzałogowe Systemy Poszukiwawczo-Uderzeniowe Gladius. Próby były realizowane na poligonie w Toruniu.

O przeprowadzeniu testów systemu Gladius poinformowała we wtorek Agencja Uzbrojenia. “W ostatnich dniach na poligonie w Toruniu Grupa WB realizowała testy pozyskiwanych przez #WojskoPolskie Bezzałogowych Systemów Poszukiwawczo-Uderzeniowych. Finalnym akordem była zakończona sukcesem likwidacja celu naziemnego” – podano w komunikacie. 

“Jeszcze w grudniu polscy artylerzyści otrzymają kolejne elementy wchodzące w skład systemu #GLADIUS, w tym m. in. bezzałogowe statki powietrzne FT-5, wyrzutnie, wozy dowodzenia i wozy amunicyjne” – czytamy.

Resort obrony zamówił systemy rozpoznawczo-uderzeniowe Gladius w maju 2022 roku. Przedmiotem umowy była dostawa 4 bateryjnych modułów bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych Gladius wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym. Pakiet logistyczny obejmuje dostawę zestawów obsługowych oraz usługę serwisową dotyczącą bezzałogowych statków powietrznych, natomiast w ramach pakietu szkoleniowego, oprócz szkolenia dla personelu, pozyskiwane są treningowe bezzałogowe statki powietrzne oraz symulatory bezzałogowego systemu poszukiwawczo-uderzeniowego Gladius.

Całkowita wartość umowy wynosi 2 mld zł brutto. Producentem jest polska Grupa WB.

Bateryjne moduły bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych Gladius przeznaczone są do precyzyjnego rażenia celów na donośności 100 km oraz do prowadzenia rozpoznania obrazowego z powietrza z wykorzystaniem rozpoznawczych bezzałogowych statków powietrznych FT-5, wyposażonych w głowice optoelektroniczne umożliwiające rejestrację obrazu, zarówno w świetle dziennym jak i z wykorzystaniem termowizji. Rolę efektorów systemu będą pełniły uderzeniowe bezzałogowe statki powietrzne Gladius, zintegrowane z użytkowanym w Siłach Zbrojnych RP systemem kierowania ogniem TOPAZ. W skład bateryjnego modułu wchodzą: wyrzutnie, wozy dowodzenia, amunicyjne i obsługi technicznej oraz zapas uderzeniowych bezzałogowych statków powietrznych Gladius.

Przypomnijmy, że pierwsze dostawy pierwszych elementów wchodzących w skład bezzałogowego systemu poszukiwawczo-uderzeniowego Gladius zrealizowano 15 grudnia ubiegłego roku. Zrealizowano je na potrzeby 18 Pułku Artylerii z Nowej Dęby.

Zobacz także: MON zatwierdził umowę z WB Electronics ws. opracowania drona Gladius-2

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply