Prawie 44 proc. badanych chce przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej – wynika z sondażu IBRiS na zlecenie Radia Zet. ​Kobiety znacznie chętniej niż mężczyźni popierają przywrócenie zasadniczej służby wojskowej.

Zadane w badaniu pytanie brzmiało” “Czy Pan/Pani uważa, że Polska powinna przywrócić zasadnicza służbę wojskową/obowiązkową służbę wojskową?” 43,8 proc. respondentów odpowiedziało na nie twierdząco. Przeciwnego zdania było 52,5 proc.

W sondażu widać wyraźną różnicę w odpowiedziach kobiet i mężczyzn.

49 proc. badanych kobiet jest za przywróceniem obowiązkowej służby wojskowej, podczas gdy tylko 39 proc. mężczyzn popiera takie rozwiązanie. Przecząco na pytanie o przywrócenie obowiązek służby w wojsku odpowiedziało 47 proc. kobiet i 58 proc. mężczyzn.

Badanie przeprowadzono metodą CATI na próbie 1100 respondentów w dniach 18-19 lutego 2022.

Z sondażu z Instytutu Pollster dla „Super Expressu” z listopada ub. roku wynikało, że 39 proc. Polaków uważa przywrócenie powszechnego poboru do wojska za dobry pomysł. 61 proc. ankietowanych było przeciwnych. W rozmowie z „SE” generał broni w stanie spoczynku Waldemar Skrzypczak tłumaczył, że niechęć większości Polaków do obowiązkowej służby „bierze się z pamięci o służbie wojskowej w PRL”.

Jak informowaliśmy, Rada Ministrów przejęła we wtorek projekt ustawy o obronie ojczyzny. Teraz dokument trafi pod obrady Sejmu. Wicepremier Jarosław Kaczyński stwierdził, że dokument ma umożliwić „radykalną rozbudowę polskiej armii”.

Zobacz także: Niepokojący raport: Siły Zbrojne RP niezdolne do przeprowadzenia operacji obronnej

Ustawa ma umożliwić zwiększenie liczby żołnierzy do ok. 300 tys., wzrost budżetu na obronność, a także modernizację techniczną wojska.

Nowe przepisy przewidują, że polska armia docelowo zostanie zwiększona do ok. 300 tys. żołnierzy – 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Projekt zmienia także podział rodzajów służby wojskowej. Rezerwowa służba wojskowa będzie podzielona na aktywną i pasywną. Dokument wprowadza także dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. Po zmianach powstanie: służba zawodowa (żołnierze zawodowi, podchorążowie), służba zasadnicza – dobrowolna (osoby odbywające szkolenie podstawowe i specjalistyczne) oraz obowiązkowa (w przypadku odwieszenia obowiązkowej służby zasadniczej), służba terytorialna i rezerwowa.

Projekt przewiduje zwiększenie wydatków obronnych w PKB. W roku 2023 (a nie w 2024 r.) ma zostać osiągnięty poziom 2,3 proc. PKB; osiągnięcie poziomu 2,5 proc. planuje się w roku 2026, a nie – jak zakłada obecna ustawa o modernizacji – począwszy od 2030 roku.

Kresy.pl / interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply