Były szef MON Antoni Macierewicz wyraził nadzieję, że obowiązkowa służba wojskowa zostanie w Polsce przywrócona w ciągu roku.

W piątek podczas swojego wystąpienia w Centrum Dialogu w Toruniu, były minister obrony Antoni Macierewicz podkreślał, że należy jak najszybciej przywrócić w Polsce obowiązkową służbę wojskową. Argumentował, że dziś postępuje tak wiele krajów „świadomych zagrożenia”:

– Obowiązkowa służba wojskowa powinna zostać przywrócona jak najszybciej. Wszystkie państwa świadome zagrożenia – nawet pacyfistyczna Szwecja – przywracają, bądź wprowadzają zasadniczą służbę wojskową. My robimy to kolejnymi krokami.

Przeczytaj: Francja: Macron zapowiedział przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej

Czytaj także: Niemcy: coraz mniejsze zainteresowanie służbą w wojsku

– Może tak trzeba ze względu na to, że „zielona wyspa” Donalda Tuska składała się m.in. z rozbudzenia wśród młodzieży strachu i niechęci do służby wojskowej, bazującej jeszcze na powszechnej niechęci z czasów komunistycznych – dodał Macierewicz.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Były szef MON zaznaczył, że dziś czasy są inne, zaś wojsko nie jest dziś narzędziem sowieckim czy narzędziem niszczenia ludzi, ale szansą na wielki skok cywilizacyjny osób, które w nim są. Dodawał, że wojsko pozwala na budowę własnej osobowości i służbę narodowi, a także może być wielką przygodą osobistą. Podkreślał w tym kontekście powrót do szkół wychowania wojskowego:

– Budujemy nie tylko Wojska Obrony Terytorialnej, Legię Akademicką, ale również budujemy powrót wychowania wojskowego do szkół. Chcemy, żeby ludzie na powrót zapoznali się z wojskiem, jako prawdziwą, wielką wartością. Efektem tego ma być zaproponowanie powrotu do obowiązkowej służby wojskowej, bo ona jest państwu i narodowi konieczna.

Na pytanie jednego z uczestników spotkania,  w jakim okresie powinno dojść do przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej, Macierewicz ocenił, że w ciągu najbliższego roku.

PAP / tvp.info / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Sun Escobar
   Sun Escobar :

   @dls Maverick Zgadzam się, że pogonienie Macierewicza jego to dobry ruch. Nie mam zdania jeżeli chodzi o obowiązkową służbę wojskową, ale widać wojna zbliża się wielkimi krokami. Wystarczy jeden kraj, który postawi na swoim, przeciwstawi się USA, jakiś większy incydent i uruchomi się reakcja łańcuchowa. Wszystkie znaki na ziemi wskazują, że do wojny nie zostało wiele czasu. Obym się mylił.

   • 1000_szabel
    1000_szabel :

    @Sun Escobar I owszem, świat jest obecnie cały czas gotującym się tyglem i tylko czekać, kiedy wykipi. Wyścig zbrojeń trwa już od dobrych kilku lat. W wielu krajach ma miejsce bardzo szybki wzrost nastrojów nacjonalistycznych, co jest charakterystyczne dla okresów przedwojennych. Jesteśmy świadkami coraz bardziej absurdalnych i histerycznych wypowiedzi wielu polityków na świecie oraz wzrostu populizmu w polityce, wreszcie nerwowych reakcji już nie tylko politycznych, ale wręcz militarnych, które dotyczą już mocarstw, a nie maluczkich awanturniczych krajów z Afryki czy innych „egzotycznych” kontynentów. Żeby było ciekawiej w czasach nowożytnych wielkie wojny poprzedzał zawsze światowy kryzys ekonomiczny. Ostatni, jaki był, miał miejsce w 2008 roku i spowodowany był przede wszystkim nieodpowiedzialną polityką największych banków na świecie, zwł. na rynku instrumentów finansowych i nieruchomości. Do tego ekonomiści przewidują kolejny, jeszcze większy kryzys gospodarczy, tym razem w innych sektorach gospodarki, a światowi ekonomiści są de facto bezradni wobec różnych zjawisk ekonomicznych. Kryzysy ekonomiczne, a także wojny powtarzają się cyklicznie. To wprost dowodzi, że wiele ekonomicznych umysłów do tej pory nie znalazło złotego środka, którym mogliby trzymać ekonomię w stabilnych ryzach. Czasami zdarzą się naprawdę wybitni ekonomiści, którzy zjawiska te świetnie opisują, a nawet więcej, potrafią przewidzieć, co się wydarzy i nawet proponują dobre rozwiązania. Napiszą jedną i drugą książkę o tym, dzięki czemu zdobywają (zresztą słuszne) uznanie w środowiskach akademickich, finansowych i biznesowych. I co? I nic? Bo ich wizje swoje, a świat i politycy swoje. Nie ulega przy tym wątpliwości, że jest ścisły związek między problemami w makroekonomii, a dużymi konfliktami zbrojnymi. Czasami podejrzewam, że wąska zamknięta elita trzęsąca światem traktuje wielkie wojny, jako środek rozwiązujący poważne trudności ekonomiczne. Ostateczny wprawdzie, ale jednak. Pan Macierewicz, mimo, że w wielu kwestiach z nim się nie zgadzam, ma tutaj absolutną rację. Dodatkowo przyda się dobra szkoła zasad, jaką może zaoferować porządne i ideowe wojsko młodym ludziom. Zwłaszcza niektórym. Jak widzę takiego zniewieściałego chłopaczka w rurkach, to naprawdę rosną w mym sercu obawy, czy ktoś będzie w stanie w razie czego bronić naszej ojczystej ziemi po wymianie kilku pokoleń. Ostatnio w centrum dosłownie 5 minut obserwowałem takiego jednego, bo prze dłuższy czas nie byłem pewien, czy to chłopak, czy dziewczyna. Ostatecznie jednak (chyba) chłopak.

 1. jwu
  jwu :

  24 miesiące odsłużyłem w woju (dekle).Za długo.9 miesięcy w zupełności ,by wystarczyło.A wracając do przywrócenia zasadniczej służby ,nie jest to zły pomysł ,ale jak podkreśliłem wcześniej max .7 miesięcy ,ale intensywnie.No i jeszcze jedno,jak do tego powrócić skoro większość obiektów po koszarach leży w gruzach.

  • Sun Escobar
   Sun Escobar :

   @jwu Póki co, to PIS nie potrafi przeszkolić chętnych cywilów, nawet jednodniowymi szkoleniami. Chętnych cywilów do szkoleń nie brakuje, ale jak to określił MON za psychuszkę Macierewicza ” brak odpowiednich mocy, środków i zasobów kadrowych”. A jak się dowiadujemy ostatnio MON szastał kasę na lewo i prawo, oraz pozwalniał gro kardy z wojska, inni sami uciekli, bo Macierewicza mieli dosyć. Osobiście uważam, że Macierewicz powinien zostać osądzony i skazany. Wyjątkowo antypolski gość, choć słowami urzekł gro elektoratu PIS, słowa były bez pokrycia, czysta fantazja i hipokryzja tego człowieka.

 2. gutek
  gutek :

  Najpierw trzeba by mieć w kraju ludzi którzy mają tyle do stracenia że muszą o to walczyć. Wysoki poziom zycia, nieruchomości, doskonała dobrze płatna praca… Bo z tych „patriotycznych” bzdetów dla ubogich w stylu „umieram za ojczyznę bo tak trzeba” to normalny człowiek się po prostu śmieje.

 3. MJD9
  MJD9 :

  Niestety szaleństwo, bardzo groźne szaleństwo. Co innego wprowadzenie bardzo pilnej i absolutnie nieodzownej zasady aby odtąd każdy dorosły Polak miał kardynalny obowiązek obrony wszelkimi dostępnymi metodami swojego własnego domostwa czy mieszkania. W tym celu miałby konstytucyjny obowiązek zakupu dobrej jakości broni palnej i systematycznego trenowania jej sprawnego użycia na strzelnicach, oraz utrzymywania tej broni w domu w stanie umożliwiającym natychmiastowe użycie w celu obrony.. Oczywiście w przypadku osób niezrównoważonych względnie odmawiających sobie dostępu do broni, obronę takich osób, znacznie mniej skuteczną zapewniali by uzbrojeni sąsiedzi. A dlaczego powszechna służba wojskowa jest bardzo szkodliwa dla Polski? Ano dlatego, że wojna to nie bajka, to nie żarty. Szkolenie wojskowe to albo jak w PRL-u w Polsce strata czasu i patologiczna „fala” czyli znęcanie się nad rodowitymi Polakami, albo nauka zabijania drugiego człowieka bez zmrużenia powiek. Zabijanie drugiego człowieka jest zaś najsilniejszym z narkotyków. Potem przeciętny człowiek staje się kompletnym psychopatą niemal całkowicie nieuleczalnym. Nie nadaje się do normalnego życia, a pracę może znaleźć tylko w charakterze płatnego mordercy na usługach mafii. Kilka, może dziesięć procent populacji męskiej jest odporna i na ten narkotyk. Zabijają w razie najwyższej konieczności, zabiją w razie konieczności bardzo wiele osób i spłynie to po nich jak woda po gęsi. Nie zwariują, Takich należy zatrudniać w jedynie zawodowym wojsku. W zawodowym wojsku oprócz zgromadzenia ludzi odpornych na syndrom weterana trzeba też szkolić się w obsłudze skomplikowanego sprzętu, co normalnie trwa dziesiątki lat i nie ma końca.. Pospolite ruszenie ostatni raz miało sens w XVII wieku. Obrona terytorialna, to zaś powinni być ludzie nieskoncentrowani w jednym miejscu, a rozśrodkowani po terenie całej Polski ze szczególną uwagą na granicach i to mogą być opłacani suto ochotnicy, żadnego przymusu! Trzeba być kompletnym ignorantem, aby tego wszystkiego nie rozumieć. Albo „trzeba mieć plan wyniszczenia obecnej populacji Polaków”. Wysłać ich na wojnę i „niech giną”. Bo nie miejmy złudzeń. Oto Chabad Lubawicz ma w swoich rekach zarówno pana Trumpa, jak i pana Putina. U nas też rządzi pewna loża talmudyczna. No a nad całością rękę trzyma London of City Corporation. Pan dr Jaśkowski na You Tube oświeca ludzi w swoich prelekcjach, kto chce ten się może dowiedzieć o co tak naprawdę chodzi…