Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił w piątek, powrót obowiązkowej służby wojskowej zniesionej 20 lat temu.

Macron zapowiedź wygłosił podczas przemówienia noworocznego do sił zbrojnych. W ramach powrotu obowiązkowej służby wojskowej co roku 600 tys. kobiet i mężczyzn w wieku 18-21 lat ma odbyć jednomiesięczną służbę, na co zostanie przeznaczony osobny budżet. Sprawami organizacyjnymi związanym z poborem będzie zajmować się kilka ministerstw.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5424.39 PLN    (24.65%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Obowiązkowa służba wojskowa była jedną z obietnic wyborczych Macrona. Prezydent ogłosił także powiększenie w 2018 roku wydatków obronnych o 1,8 mld euro, do 34,2 mld euro. Zapowiedziano także, że wydatki te wzrosną do roku 2025 do 2 proc. produktu krajowego brutto. Obecnie Francja ma wydawać 1,8 proc. PKB. Dodatkowe środki zostaną wydane m.in. na modernizację strategicznych sił jądrowych i usprawnienie wywiadu wojskowego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Niemcy: coraz mniejsze zainteresowanie służbą w wojsku

Emmanuel Macron zapowiedział także zacieśnienie z innymi państwami Unii Europejskiej, zwłaszcza z Niemcami i Wielką Brytanią.

Noworoczne przemówienie prezydenta do sił zbrojnych jest francuską tradycją. To pierwsze tego typu wystąpienie Macrona. Wygłosił je z pokładu desantowego okrętu szturmowego Dixmude, należącego do klasy Mistral.

W lipcu zeszłego roku zdymisjonowano ówczesnego szefa sztabu generalnego, generała Pierre’a de Villiers. Powodem był jego spór z Macronem dotyczący zmniejszenia budżetu wojskowego o 850 mln euro. Wydana jesienią 2017 roku bardzo krytyczna wobec prezydenta książka byłego szefa sztabu okazała się sukcesem wydawniczym.

Kresy.pl / interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz