Boris Pistorius, nowy minister obrony Niemiec, chce przygotować dostawę niemieckich czołgów dla Ukrainy – podaje agencja DPA w niedzielę.

Pistorius, poproszony o komentarz przez „Bild am Sonntag” oświadczył: „Aby być dobrze przygotowanym do ewentualnych decyzji, poleciłem w piątek swojemu resortowi, aby sprawdził wszystko, abyśmy w razie czego niepotrzebnie nie tracili czasu”. „Prowadzimy bardzo ścisły dialog w tej sprawie z naszymi międzynarodowymi partnerami, przede wszystkim z USA” – podkreślił.

Zieloni i FDP, koalicjanci Olafa Scholza, wzywają kanclerza do dostarczenia Ukrainie czołgów  – podkreśla DPA, na którą powołuje się PAP. Marie-Agnes Strack-Zimmermann, szefowa komisji obrony Bundestagu, oświadczyła w sobotę, że zakłada, iż niemiecki resort obrony ma wiedzę, ile czołgów Leopard 2 posiadają Niemcy.

„Tu chodzi nie tylko o to, ile z nich jest sprawnych, ale które można natychmiast przetransportować. To także kwestia logistyki” – wskazała.

Wyraziła opinię, że ta kwestia powinna zostać omówiona w poniedziałek pomiędzy Pistoriusem, generalnym inspektorem Bundeswehry oraz niemieckim przemysłem.

Niemiecki resort obrony został poproszony przez DPA o komentarz w opisywanej sprawie. Nie odpowiedział na pytania agencji.

Nowo zaprzysiężony minister obrony Niemiec, Boris Pistorius, powiedział w czwartek wieczorem w wywiadzie dla ZDF, że nie wyklucza dostaw czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Z kolei w niedzielę zapowiedział swoją podróż na Ukrainę.

Zobacz także: Morawiecki: Jeśli Niemcy nie zgodzą na przekazanie czołgów Ukrainie, potrzebna jest mniejsza koalicja

Zobacz także: Verhofstadt nakłania Polskę do wysłania Leopardów na Ukrainę

pap / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • r2d2
      r2d2 :

      Nie chodzi o ich same czołgi ale także zgodę na reeksport, serwis, amunicję, szkolenie i to jest „klu” problemu.
      Kilka elementów musi być zgranych aby całość zadziała zgodnie z założeniem inaczej będzie to proces podobny do tego który obserwowaliśmy w Rosji gdzie korupcja i grabież jest znacząca a więc logistyka wyglądała tak:
      a. czy „coś” jest
      b. jeżeli jest, to nie wiadomo co
      c. gdzie jest
      d. ile
      e. czy się nadaje
      Inna sprawą jest to że Rosjanie zaczęli się „ogarniać” co było do przewidzenia, ponieważ żołnierze też chcą żyć i muszą improwizować.