Belgijski europoseł Guy Verhofstad, znany między innymi z nazywania uczestników Marszu Niepodległości faszystami, nakłania Polskę do stworzenia koalicji państw wysyłających czołgi na Ukrainę.

W piątek, belgijski europoseł Guy Verhofstad, znany między innymi z nazywania uczestników Marszu Niepodległości faszystami, nakłania Polskę do stworzenia koalicji państw wysyłających czołgi na Ukrainę.

„Jeśli kanclerz Niemiec nie jest w stanie podjąć właściwych decyzji, Polska musi teraz stanąć na czele koalicji chętnych do wysłania czołgów ciężkich, których potrzebuje Ukraina!” – napisał.

„UE podzielona w obliczu egzystencjalnego zagrożenia ze strony Putina… i tym razem nie Polska, a Niemcy są awanturnikiem… Suwerenność zaczyna się od jedności!” – dodał.

Zobacz też: Verhofstadt: W UE nie ma miejsca dla Polski

Polska zwiększa presję na Niemcy w sprawie przekazania Ukrainie czołgów Leopard – pisze w sobotę niemiecki dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Niemiecki dziennik zwraca uwagę, że w tygodniach poprzedzających spotkanie w Ramstein polski rząd próbował systematycznie zwiększać presję na rząd Niemiec. Chodziło o wyrażenie zgody na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2. FAZ uważa, że pierwszy krok wykonał premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu w pierwszym tygodniu tego roku – „jeszcze stosunkowo ostrożnie” – mówił o gotowości Polski do dostarczenia Ukrainie w ramach międzynarodowej koalicji własnych czołgów leopard.

Prezydent RP Andrzej Duda zadeklarował z kolei na początku stycznia, że Polska zdecydowała się przekazać Ukrainie kompanię Leopardów. Duda także uzależnił dostawę czołgów od powstania międzynarodowej koalicji. Jednak akcent został postawiony inaczej, ponieważ polskie kierownictwo mówiło o intensywnych rozmowach o utworzeniu takiej koalicji.

FAZ uważa, że kolejnym krokiem była poniedziałkowa wizyta Morawieckiego w Berlinie na zaproszenie klubu poselskiego CDU/CSU. „Porażka Ukrainy może być wstępem do trzeciej wojny światowej” – oświadczył premier, odnosząc się do omawianej kwestii.

Zobacz także: Media: Polska i inne kraje UE wywierają presję na Węgry. Chodzi o uzbrojenie dla Ukrainy i szkolenie ukraińskich wojsk

Później polski premier poszedł dalej, sugerując, że Polska mogłaby w razie konieczności przekazać czołgi bez zgody Berlina. Dziennik przywołuje słowa wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego, który wypowiedział się w podobnym tonie. Jabłoński zasugerował, że w przypadku braku niemieckiej zgody Polska byłaby gotowa do nadzwyczajnych kroków, nawet gdyby ktoś „poczułby się z tego powodu obrażony”.

Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz