Prezydent Andrzej Duda zapowiedział we Lwowie, że Polska wyśle Ukrainie kompanię czołgów Leopard „w ramach budowania międzynarodowej koalicji”. Jak twierdzi, „taka decyzja w Polsce już jest”. Duda liczy też na to, że po Polsce do tej inicjatywy dołączą też inne państwa.

W środę we Lwowie odbyło się spotkanie prezydentów Ukrainy, Polski i Litwy, czyli przywódców państw tzw. Trójkąta Lubelskiego.

W ramach spotkania, została podpisana Wspólna Deklaracja Prezydentów Trójkąta Lubelskiego. Początkowo nie podano, czego dokładniej dotyczy treść tego dokumentu.

Podczas wspólnej konferencji prasowej prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, dziękował Polsce i Litwie za wspieranie jego kraju i za przyjęciem ukraińskich uchodźców. Z kolei litewski prezydent Gitanas Nauseda deklarował jak najszybsze przekazanie Ukraińcom amunicji.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił z kolei, że „Polska była tym pierwszym państwem, które udzieliło Ukrainie spektakularnej pomocy w obliczu rosyjskiej agresji”. Wymienił w tym kontekście m.in. posowieckie czołgi, a także samobieżne armatohaubice Krab i karabinki Grot. Dodał też, że Polska będzie dalej przekazywać Ukrainie broń, także w ramach modernizacji polskiej armii.

„Wszystko wskazuje na to, że ta wojna się nie kończy, a Rosja będzie dalej maltretować Ukrainę – okupant musi zostać powstrzymany” – powiedział Duda.

W tym kontekście polski prezydent oświadczył, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard. Miałoby się to jednak odbyć w ramach koalicji międzynarodowej.

„Zostanie przekazana kompania czołgów Leopard w ramach budowania koalicji, ponieważ, jak państwo wiecie, musi zostać spełniony także cały szereg wymogów formalnych, zgód i tak dalej, które są w tym celu potrzebne, ale przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa. I my w ramach tej koalicji międzynarodowej podjęliśmy decyzję o włożeniu pierwszego pakietu czołgowego, kompanii czołgów Leopard, która, mam nadzieję, w szeregu z innymi kompaniami czołgów Leopard oraz innych czołgów, które zostaną przez inne państwa złożone, popłynie w niedługim czasie na Ukrainę i będzie mogła wzmocnić obronę Ukrainy” – poinformował Duda. Dodał, że „taka decyzja w Polsce już jest”.

Prezydent powiedział też, że Ukraina zasługuje na członkostwo w Unii Europejskiej oraz na wsparcie ze strony NATO.

O sprawie piszą też media ukraińskie. Agencja Unian podaje, że podczas wizyty we Lwowie Andrzej Duda ogłosił, że Polska w ramach międzynarodowej koalicji przekaże Ukrainie kompanię czołgów Leopard.

Nie sprecyzowano, o jakie konkretnie czołgi Leopard w tym przypadku chodzi. W przypadku kompanii chodzi najpewniej o około 12 wozów.

Jak informowaliśmy, Wall Street Journal podał w piątek, że Polska rozważa wysłanie na Ukrainę czołgów Leopard. O wspomniane doniesienia został zapytany w sobotę premier Mateusz Morawiecki. „Razem z panem prezydentem prowadzimy rozmowy, które miałyby zmierzać w kierunku zbudowania szerszej koalicji państw, które mogłyby przekazywać ten ciężki, nowoczesny sprzęt. Tyle mogę powiedzieć na ten moment. Pan prezydent jest też w to zaangażowany, ja rozmawiałem o tym z kanclerzem Scholzem parę tygodni temu w Brukseli i sądzę, że w najbliższych kilku dniach możemy więcej w tej kwestii wiedzieć” – odpowiedział.

Dopytywany, czy w takim razie propozycja przekazania kolejnych czołgów jest rozważana, odpowiedział: „My sami, naszych czołgów, kolejnych, na ten moment nie zamierzamy przekazywać. Tak mogę odpowiedzieć”.

Z kolei szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch powiedział w poniedziałek, że sprawa przekazania na Ukrainę czołgów Leopard z Polski jest w toku. Wyjaśnił, że dotyczy propozycji, by Polska wzięła udział w szerokiej koalicji państw, które posiadają Leopardy. „I nie ma tu mowy, to dezinformacja, o przekazaniu wszystkich czy dużej liczby Leopardów – tylko o symbolicznym wsparciu i udziale w koalicji kilku państw” – oświadczył.

Wicekanclerz i minister gospodarki powiedział w niedzielę, że Berlin nie może wykluczyć także dostawy czołgów Leopard na Ukrainę. W poniedziałek rzecznik niemieckiego rządu, Steffen Hebestreit, oświadczył jednak, że Berlin obecnie nie planuje wysłania czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Dodatkowo wskazał, że do rządu w Berlinie „nie wpłynęło zapytanie z Warszawy” w sprawie przekazania Leopardów dla strony ukraińskiej.

Przeczytaj: Politico: Polska i Francja naciskają na Niemcy. Chodzi o Leopardy dla Ukrainy

Interia.pl / Unian / Twitter / Kresy.pl

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. r2d2
  r2d2 :

  Bardzo dobra informacja zwłaszcza w kontekście rezygnacji w przyszłości z Leopardów na korzyść dwóch rodzajów czołgów w Polskiej Armii (Abrams oraz K2).
  Oczywiście przekazanie powinno obejmować równoległe pozyskiwanie docelowego rozwiązania i być stopniowe wraz z pozyskiwaniem zamówionego uzbrojenia.

 2. Kasper1
  Kasper1 :

  Spokojnie. Duda może sobie “chcieć” ale o wszystkim i tak decydują Niemcy którzy “nie mają planów” wysyłania MBT neobanderowskim władzom Ukrainy (były ZSRR) które są zdeklarowanym wrogiem Polski, Polaków i polskości.

 3. r2d2
  r2d2 :

  Na Ukrainie rządzą albo Polacy albo Ruscy i lepiej aby to byli Polacy. Kto twierdzi że lepiej aby rządzili tam Ruscy sam określa swoją “optykę” po której stronie się opowiada, Polskiej czy Ruskiej.

  • Roman1
   Roman1 :

   Coś Ci się chyba pomyliło. Na Ukrainie rządzą jankesi, natomiast w Polsce banderowcy lub ich najzagorzalsi zwolennicy (obecnie z PiS, a być może wkrótce bardziej zagorzali z PO). Naród polski jest stale oszukiwany przez probanderowską propagandę, zaś media dawno utraciły prawo pisania prawdy. Taka właśnie jest zachodnia demokracja, która niewiele jest lepsza od byłej demokracji bloku wschodniego.