Brukseli nie chodzi o Izbę Dyscyplinarną. To generalna próba podważenia naszej władzy – oświadczył szef Klubu PiS Ryszard Terlecki. Wicemarszałek Sejmu zapowiedział, że projekt ustawy o Izbie Dyscyplinarnej w ciągu tygodnia trafi do Sejmu.

Brukseli nie chodzi o Izbę Dyscyplinarną. To generalna próba podważenia naszej władzy. Dokonania jakiejś zmiany. Przypuszczam, że z pewnością ona się nie uda, więc sobie z tym poradzimy. Mamy nadzieję, że ustawa ten spór zażegna, choć po Komisji Europejskiej, a szczególnie po Parlamencie, zdominowanym przez lewicę, można się wszystkiego spodziewać, nawet tego, że będą kwestionować konstytucję, co w pewnym sensie już ma miejsce – powiedział Ryszard Terlecki cytowany przez Rzeczpospolitą w poniedziałek.

Wicemarszałek Sejmu zapowiedział, że projekt ustawy o Izbie Dyscyplinarnej w ciągu tygodnia trafi do Sejmu. “Nie dotyczy tylko Izby Dyscyplinarnej. To kolejna całościowa próba reformowania wymiaru sprawiedliwości. Wciąż bardzo potrzebna i oczekiwana” – dodał.

“Myślę, że zostanie z uznaniem przyjęta przez tych, którzy chcą reformy wymiaru sprawiedliwości. To zlikwiduje izbę, która jest obecnie, bo ona też się nie sprawdziła za bardzo. Nie będzie tak, że sędziowie będą poza kontrolą jakąkolwiek, jak to było dotychczas” – powiedział szef klubu PiS.

Przypomnijmy, że w połowie października bieżącego roku prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński zapowiedział dalszą reformę wymiaru sprawiedliwości. Odniósł się wówczas do kwestii Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która jest elementem sporu na linii polski rząd – Bruksela. „Izba Dyscyplinarna SN całkowicie się nie sprawdziła” – mówił wówczas Kaczyński.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Już w sierpniu br. Jarosław Kaczyński zapowiedział likwidację Izby. „Zlikwidujemy Izbę Dyscyplinarną w tej postaci, w jakiej funkcjonuje ona obecnie i w ten sposób zniknie przedmiot sporu” – mówił wówczas prezes PiS.

Jak pisaliśmy, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał w połowie lipca decyzję o zastosowaniu środka tymczasowego w postępowaniu w sprawie reformy sądownictwa w Polsce w postaci zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego RP. Polski Trybunał Konstytucyjny natychmiast odniósł się do tego żądania stając na gruncie Konstytucji RP. Polski sąd konstytucyjny odrzucił żądanie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jako niezgodne z polską konstytucją.

W piątek szefowa KE Ursula von der Leyen zażądała wpisania do polskiego Krajowego Planu Odbudowy likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN. W czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązał Polskę do zapłaty kary w wysokości miliona euro dziennie na rzecz Komisji Europejskiej za niezawieszenie Izby Dyscyplinarnej SN.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na początku września br. Komisja Europejska zdecydowała o wstrzymaniu wypłaty środków jakie zostały przydzielone Polsce w ramach Funduszu Obudowy. Unijny komisarz do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni poinformował wówczas, że „Komisja Europejska wstrzymuje wypłatę 57 mld euro dla Polski, bo ma obawy o niezależność sądów i wolność mediów”. To środki finansowe przewidziane dla Polski w ramach Funduszu Obudowy stworzonego w ramach kompetencji UE w celu stymulowania gospodarek po przestojach związanych z pandemią koronawirusa.

Oglądaj także: Mecenas Nikodem Bernaciak: Działania UE mają charakter pozatraktatowy [+VIDEO]

rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply