“Izba Dyscyplinarna SN całkowicie się nie sprawdziła” – oświadczył w sobotę na antenie RMF FM prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński. Zapowiedział dalszą reformę wymiaru sprawiedliwości.

Prezes PiS zapowiedział w sobotę dalszą reformę polskiego sądownictwa. Podkreślił, że zmiany obejmą m.in. Sąd Najwyższy. “Jego zadaniem będzie porządkowanie orzecznictwa” – zaznaczył Kaczyński, cytowany przez PAP.

“Trzeba opanować tę anarchię, która dziś panuje w polskich sądach” – oświadczył lider PiS. Zapowiedział, że kasacjami będą zajmowały się sądy regionalne. Prezes PiS zaznaczył, że projekt dalszych reform polskiego sądownictwa jest elementem Polskiego Ładu. “Komitet, którego jest przewodniczącym, zatwierdził ten projekt wiele miesięcy temu” – powiedział.

“Mogę powiedzieć o tym, że wedle tej reformy (…) to wszystkie sądy będą miały status sądów okręgowych (…) jeśli będziemy mieli sąd okręgowy w woj. mazowieckim, to będzie centrala w Warszawie, ale będą też sądy, które dotąd były sądami rejonowymi i one będą po prostu filiami tego sądu” – odkreślił wicepremier.

Zwrócił uwagę, że dzięki temu będzie można sprawy przekazywać między tymi sądami. “Będzie można komuś, kto ma proces cywilny, powiedzieć: tu w Warszawie będzie pan miał wyrok za trzy lata, ale na przykład w Przasnyszu będzie pan miał za trzy miesiące. Do pana należy wybór” – mówił Kaczyński.

Dodał, że “jeśli chodzi o wyższe instancje, to będziemy mieli przeniesienie kasacji (z Sądu Najwyższego – red.) na poziom dużych sądów regionalnych, może nie wszystkich, części sądów regionalnych”. “I będziemy mieli Sąd Najwyższy – tu trwa jeszcze pewna dyskusja, ale generalnie rzecz biorąc, to będzie sąd niewielki, którego zadaniem będzie porządkowanie orzecznictwa” – podkreślił.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Oświadczył, że “trzeba opanować tę anarchię, która dziś panuje w polskich sądach, i trzeba jednocześnie zlikwidować te instytucje, które całkowicie się nie sprawdziły”. Wyraził opinię, że Izba Dyscyplinarna Sadu Najwyższego całkowicie się nie sprawdziła.

Przypomnijmy, że już w sierpniu bieżącego roku Jarosław Kaczyński zapowiedział likwidację Izby. “Zlikwidujemy Izbę Dyscyplinarną w tej postaci, w jakiej funkcjonuje ona obecnie i w ten sposób zniknie przedmiot sporu” – mówił wówczas prezes PiS. Odnosił się w ten sposób do sporu na linii polski rząd – KE, który dotyczył między innymi funkcjonowania Izby.

Jak pisaliśmy, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał w połowie lipca decyzję o zastosowaniu środka tymczasowego w postępowaniu w sprawie reformy sądownictwa w Polsce w postaci zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego RP. Polski Trybunał Konstytucyjny natychmiast odniósł się do tego żądania stając na gruncie Konstytucji RP. Polski sąd konstytucyjny odrzucił żądanie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jako niezgodne z polską konstytucją.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na początku września br. Komisja Europejska zdecydowała o wstrzymaniu wypłaty środków jakie zostały przydzielone Polsce w ramach Funduszu Obudowy. Unijny komisarz do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni poinformował wówczas, że „Komisja Europejska wstrzymuje wypłatę 57 mld euro dla Polski, bo ma obawy o niezależność sądów i wolność mediów”. To środki finansowe przewidziane dla Polski w ramach Funduszu Obudowy stworzonego w ramach kompetencji UE w celu stymulowania gospodarek po przestojach związanych z pandemią koronawirusa.

Oglądaj także: Mecenas Nikodem Bernaciak: Działania UE mają charakter pozatraktatowy [+VIDEO]

pap / wydarzenia.interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply