Od 1 lipca dostępne będą unijne certyfikaty covidowe – poinformowała Komisja Europejska. Będą miały postać kodu QR. Będzie istniała możliwość wydrukowania go lub pobrania na urządzenia elektroniczne.

Parlament Europejski i negocjatorzy Rady UE doszli w czwartek do porozumienia w tym zakresie. Unijne cyfrowe zaświadczenia covid-19 będą zasadniczo dostępne dla obywateli od 1 lipca. „Certyfikat Unii Europejskiej Covid-19 powinien zacząć obowiązywać do 1 lipca” – oświadczył w piątek komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders cytowany przez agencję DPA.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Komisarz dodał jednak, że nastąpi sześciotygodniowy okres przejściowy dla państw członkowskich, które potrzebują więcej czasu. Będzie on obejmował większość szczytu sezonu turystycznego w lipcu i sierpniu.

Podkreślił, że program ma na celu umożliwienie obywatelom UE „swobodniejszego przepływu w UE przy zachowaniu całkowitego bezpieczeństwa zdrowotnego” oraz wsparcie sektorów gospodarki zależnych od swobodnego przemieszczania się.

Trzy rodzaje certyfikatów będą dostępne bezpłatnie, w wersji papierowej lub cyfrowej. Pierwszy rodzaj będzie poświadczał szczepienie za pomocą zastrzyku zatwierdzonego przez UE, drugi będzie wydawany na podstawie negatywnego wyniku testu, trzeci – dla osób, które wyleczyły się z Covid-19.

Szef KPRM Michał Dworczyk oświadczył w tym tygodniu, że między 20 a 25 maja zacznie się pilotaż dotyczący tzw. paszportów covidowych w Polsce.

Przypomnijmy, że w lutym bieżącego roku przywódcy państw członkowskich UE podczas nieformalnego wirtualnego szczytu zgodzili się co do potrzeby wprowadzenia cyfrowych świadectw szczepień, które będą umożliwiać międzynarodowe podróże.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Już w grudniu ubiegłego roku wielkie poparcie dla tzw. paszportów covidowych wyrażały m.in. Węgry. Z kolei w przypadku Niemiec, w skali krajowej, rząd postanowił luzować część obostrzeń względem osób, które zostały już zaszczepione.

Przypomnijmy, że według sondażu, który został przeprowadzony w lutym 2021 roku, większość Niemców popiera wprowadzenie paszportów zdrowotnych, które uwolniłyby zaszczepionych od niektórych obostrzeń.

System luzowania obostrzeń wobec osób, które już zostały zaszczepione, został wprowadzony np. w Izraelu.

dpa-international.com / france24.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz