Między 20 a 25 maja zacznie się pilotaż dotyczący tzw. paszportów covidowych. Będzie to rodzaj aplikacji, w których będą skumulowane informacje w kwestii osób zaszczepionych, ozdrowieńców oraz osób, które wykonały czy mają aktualny test covidowy – oświadczył szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk został zapytany we wtorek na antenie RMF FM o tzw. paszporty covidowe. “Między 20 a 25 maja zacznie się taki pilotaż, w ramach którego funkcjonuje również Polska” – odpowiedział cytowany przez PAP. “Można to najprościej wytłumaczyć w taki sposób, że będzie rozwiązanie czy rodzaj aplikacji, w których będą skumulowane informacje na temat osób zaszczepionych, ozdrowieńców oraz osób, które wykonały czy mają aktualny test covidowy”- dodał.

Dworczyk podkreślił, że “to jest rozwiązanie unijne i do niego wchodzi część krajów Unii”. “Na początku nie wejdą wszyscy zainteresowani do tego systemu, natomiast szczegóły w najbliższych dniach na pewno przedstawi Ministerstwo Zdrowia, bo ono prowadzi ten program” – dodał.

Przypomnijmy, że w lutym bieżącego roku przywódcy państw członkowskich UE podczas nieformalnego wirtualnego szczytu zgodzili się co do potrzeby wprowadzenia cyfrowych świadectw szczepień, które będą umożliwiać międzynarodowe podróże.

Już w Grudniu ubiegłego roku wielkie poparcie dla tzw. paszportów covidowych wyrażały m.in. Węgry. Z kolei w przypadku Niemiec, w skali krajowej, rząd postanowił luzować część obostrzeń względem osób, które zostały już zaszczepione.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że według sondażu, który został przeprowadzony w lutym 2021 roku, większość Niemców popiera wprowadzenie paszportów zdrowotnych, które uwolniłyby zaszczepionych od niektórych obostrzeń.

System luzowania obostrzeń wobec osób, które już zostały zaszczepione, został wprowadzony np. w Izraelu.

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply