Agencja UNIAN donosi, że sekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych w Rumunii ogłosiła, że kraj będzie szukał kompromisu i porozumienia ws. ukraińskiej ustawy oświatowej i praw edukacyjnych rumuńskiej mniejszości na Ukrainie.

Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Wasyl Bodnar i sekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych Rumunii Dănuţ Neculăescu przeprowadzili 12 kwietnia konsultacje polityczne – podało ukraińskie MSZ na swojej stronie internetowej.

Poinformowano, że omówiono szereg spraw dotyczących stosunków ukraińsko-rumuńskich, rozwój dialogu politycznego z naciskiem na bezpieczeństwo europejskie i regionalne, a także kwestie kulturalne i humanitarne.

ZOBACZ TAKŻE: MSZ Węgier: ukraińskie media kłamią – nie ma porozumienia z Ukrainą ws. ustawy oświatowej

Bodnar przekazał swojemu rumuńskiemu odpowiednikowi informacje o wdrażaniu ustawy oświatowej, a także o bieżących sprawach dotyczących ochrony praw mniejszości narodowych na Ukrainie. Agencja UNIAN informuje, że strony zgodziły się, że należy znaleźć kompromisowe rozwiązanie w sprawie zapewnienia praw edukacyjnych mniejszości rumuńskiej na Ukrainie i mniejszości ukraińskiej w Rumunii. Neculăescu potwierdził również poparcie swojego kraju dla integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy.

Rząd rumuński uważa za konieczne kontynuowanie dialogu z Ukrainą w formacie wielostronnym, zwłaszcza w ramach NATO, pomimo nierozwiązanego sporu w ramach art. 7 ustawy o oświacie – powiedział Dănuţ Neculăescu podczas Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa w czwartek cytowany przez agencję UNIAN.

Przedstawiciel Rumunii ponowił poparcie swojego dla reform na Ukrainie i zaakcentował potrzebę wsparcia tych reform we wszystkich możliwych formatach. Zaznaczył, że reformy muszą objąć kwestię praw mniejszości.

Fakt, że rumuńska mniejszość na Ukrainie i rząd w Kijowie nie osiągnęły jeszcze porozumienia w sprawie języka nauczania w szkołach, nie powinien być powodem do blokowania rozwoju relacji Ukrainy ze strukturami międzynarodowymi – stwierdził dyplomata.

Kresy.pl / unian.info

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. RAFALXJXJXJ
    RAFALXJXJXJ :

    Rumuni maja o niebo lepsza sytuacje od nas . Leżą na uboczu ,mają prostą drogę do odzyskania Besarabii / Mołdowy i niewiele wspólnego z zydowskimi i niemieckimi roszczeniami . Za to są szantażowani z Brukseli i Nato i podobnie jak my zmiekli w sprawie szkolnictwa na Ukrainie.