Agencja UNIAN donosi, że sekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych w Rumunii ogłosiła, że kraj będzie szukał kompromisu i porozumienia ws. ukraińskiej ustawy oświatowej i praw edukacyjnych rumuńskiej mniejszości na Ukrainie.

Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Wasyl Bodnar i sekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych Rumunii Dănuţ Neculăescu przeprowadzili 12 kwietnia konsultacje polityczne – podało ukraińskie MSZ na swojej stronie internetowej.

Poinformowano, że omówiono szereg spraw dotyczących stosunków ukraińsko-rumuńskich, rozwój dialogu politycznego z naciskiem na bezpieczeństwo europejskie i regionalne, a także kwestie kulturalne i humanitarne.

ZOBACZ TAKŻE: MSZ Węgier: ukraińskie media kłamią – nie ma porozumienia z Ukrainą ws. ustawy oświatowej

Bodnar przekazał swojemu rumuńskiemu odpowiednikowi informacje o wdrażaniu ustawy oświatowej, a także o bieżących sprawach dotyczących ochrony praw mniejszości narodowych na Ukrainie. Agencja UNIAN informuje, że strony zgodziły się, że należy znaleźć kompromisowe rozwiązanie w sprawie zapewnienia praw edukacyjnych mniejszości rumuńskiej na Ukrainie i mniejszości ukraińskiej w Rumunii. Neculăescu potwierdził również poparcie swojego kraju dla integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Rząd rumuński uważa za konieczne kontynuowanie dialogu z Ukrainą w formacie wielostronnym, zwłaszcza w ramach NATO, pomimo nierozwiązanego sporu w ramach art. 7 ustawy o oświacie – powiedział Dănuţ Neculăescu podczas Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa w czwartek cytowany przez agencję UNIAN.

Przedstawiciel Rumunii ponowił poparcie swojego dla reform na Ukrainie i zaakcentował potrzebę wsparcia tych reform we wszystkich możliwych formatach. Zaznaczył, że reformy muszą objąć kwestię praw mniejszości.

Fakt, że rumuńska mniejszość na Ukrainie i rząd w Kijowie nie osiągnęły jeszcze porozumienia w sprawie języka nauczania w szkołach, nie powinien być powodem do blokowania rozwoju relacji Ukrainy ze strukturami międzynarodowymi – stwierdził dyplomata.

Kresy.pl / unian.info
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz