Niemcy: „Dzwon Hitlera” zostanie w kościelnej dzwonnicy

Dzwon poświęcony Adolfowi Hitlerowi podzielił wioskę Herxheim am Berg. Jej władze podjęły decyzję o pozostawieniu go w kościelnej wieży.

Dzwon w kościelnej wieży wisi od 1934 roku, bije co kwadrans, przypomina o mszach, ślubach, pogrzebach. Niemal nikt nie wiedział, że na dzwonie znajduje się swastyka i napis – „Wszystko dla ojczyzny – Adolf Hitler”. Po tym jak o fakcie dowiedziała się nauczycielka muzyki z sąsiedniej miejscowości, sprawa trafia do prasy.

Po kilkumiesięcznej dyskusji wioska miała zdecydować, czy dzwon zostanie usunięty. W tajnym głosowaniu rada gminy zdecydowała (większością 10 głosów za, 3 przeciw), zostanie on zachowany jako „pomnik przeciwko przemocy i bezprawiu”. Pozostanie on w w użytku, a o jego przeszłości ma informować tablica umieszczona na kościele.

ZOBACZ TAKŻE: Większość Niemców uważa, że ich rodziny należały do ofiar Hitlera

To lepsze od „jakiegoś muzeum, gdzie każdy mógłby sobie zrobić selfie z dzwonem – stwierdził bezpartyjny burmistrz Georg Welker. Jego zdaniem dzwon jest okazją aby przemyśleć, jak obchodzimy się dzisiaj z naszymi czasami i jak to robiono w przeszłości.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Sigrid Peters, nauczycielka muzyki, która powiadomiła prasę jest niezadowolona z decyzji rady miejskiej. Postrzega ją w kontekście sukcesów wyborczych prawicowej Alternatywy dla Niemiec. Że coś takiego może mieć miejsce, że dzwon poświęcony mordercy może wisieć w kościele – stwierdziła.

Kresy.pl / dw.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz