Niemcy: „Dzwon Hitlera” zostanie w kościelnej dzwonnicy

Dzwon poświęcony Adolfowi Hitlerowi podzielił wioskę Herxheim am Berg. Jej władze podjęły decyzję o pozostawieniu go w kościelnej wieży.

Dzwon w kościelnej wieży wisi od 1934 roku, bije co kwadrans, przypomina o mszach, ślubach, pogrzebach. Niemal nikt nie wiedział, że na dzwonie znajduje się swastyka i napis – „Wszystko dla ojczyzny – Adolf Hitler”. Po tym jak o fakcie dowiedziała się nauczycielka muzyki z sąsiedniej miejscowości, sprawa trafia do prasy.

Po kilkumiesięcznej dyskusji wioska miała zdecydować, czy dzwon zostanie usunięty. W tajnym głosowaniu rada gminy zdecydowała (większością 10 głosów za, 3 przeciw), zostanie on zachowany jako „pomnik przeciwko przemocy i bezprawiu”. Pozostanie on w w użytku, a o jego przeszłości ma informować tablica umieszczona na kościele.

ZOBACZ TAKŻE: Większość Niemców uważa, że ich rodziny należały do ofiar Hitlera

To lepsze od „jakiegoś muzeum, gdzie każdy mógłby sobie zrobić selfie z dzwonem – stwierdził bezpartyjny burmistrz Georg Welker. Jego zdaniem dzwon jest okazją aby przemyśleć, jak obchodzimy się dzisiaj z naszymi czasami i jak to robiono w przeszłości.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Sigrid Peters, nauczycielka muzyki, która powiadomiła prasę jest niezadowolona z decyzji rady miejskiej. Postrzega ją w kontekście sukcesów wyborczych prawicowej Alternatywy dla Niemiec. Że coś takiego może mieć miejsce, że dzwon poświęcony mordercy może wisieć w kościele – stwierdziła.

Kresy.pl / dw.com

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz