Niemcy o wiele chętniej widzą swoich przodków w gronie ofiar Hitlera, niż w szeregach zbrodniarzy – te i inne bulwersujące odkrycia przyniósł opublikowany we wtorek sondaż przeprowadzony przez Fundację Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość (EVZ) i Uniwersytet Bielefeld. – podaje Deutsche Welle.

Według sondażu aż 54,4 proc. Niemców uważa, że ich rodzina padła ofiarą polityki Hitlera. Aż 18 proc. twierdzi, że członkowie ich rodzin pomagali innym osobom prześladowanym przez nazistów. Również co szósty (17,7 proc.) badany przyznaje, że w ich rodzinach byli sprawcy zbrodni. Zdaniem kierującego projektem Andreasa Zicka z Instytutu interdyscyplinarnych badań nad konfliktami i przemocą (IKG) w Uniwersytecie Bielefeld wyniki te świadczą o „zniekształceniu pamięci historycznej Niemców”.

Wyniki sondażu pokazały także, że współcześni Niemcy nie odczuwają winy za Holokaust. Ze stwierdzeniem „Czuję się winny za Holokaust, chociaż ja sam nie zrobiłem nic złego” zdecydowanie zgadza się 4,5 proc. ankietowanych, kolejne 5,9 proc. jest skłonne zaakceptować taką opinię. 20,5 proc. raczej się z nią nie zgadza, a 55,7 proc. zdecydowanie ją odrzuca. W opinii Andreasa Zicka wyniki te obalają obiegową tezę, popularną w środowiskach prawicy, że w Niemczech panuje „kult winy”.

60 proc. ankietowanych ocenia swoje zainteresowanie historią jako duże (27,7 proc. jako bardzo duże a 32,5 proc. jako raczej duże). Niemcy czerpią swoją wiedzę o historii ze szkoły (98,4 proc.) i z internetu (94,3 proc.). Za najważniejsze wydarzenie od 1900 roku więcej Niemców (39 proc.) uznaje zjednoczenie kraju w 1990 roku niż II wojnę światową (37 proc.). Ponad połowa ankietowanych podała, że wizyta w dawnym obozie koncentracyjnym miała szczególne znaczenie dla ich stosunku do historii. Prawie połowa uważa, że Holokaust może się powtórzyć.

Badanie zostało przeprowadzone metodą telefoniczną na 1016 wylosowanych osobach w wieku 16-92 lata między grudniem 2017 a lutym 2018.

Deutsche Welle przytacza także wypowiedź szefa EVZ Andreasa Eberhardta, który uważa, że dla Niemców jest oczywiste, że obozy koncentracyjne były niemieckie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Sigmar Gabriel: bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust

Kresy.pl / Deutsche Welle

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz