Niemcy o wiele chętniej widzą swoich przodków w gronie ofiar Hitlera, niż w szeregach zbrodniarzy – te i inne bulwersujące odkrycia przyniósł opublikowany we wtorek sondaż przeprowadzony przez Fundację Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość (EVZ) i Uniwersytet Bielefeld. – podaje Deutsche Welle.

Według sondażu aż 54,4 proc. Niemców uważa, że ich rodzina padła ofiarą polityki Hitlera. Aż 18 proc. twierdzi, że członkowie ich rodzin pomagali innym osobom prześladowanym przez nazistów. Również co szósty (17,7 proc.) badany przyznaje, że w ich rodzinach byli sprawcy zbrodni. Zdaniem kierującego projektem Andreasa Zicka z Instytutu interdyscyplinarnych badań nad konfliktami i przemocą (IKG) w Uniwersytecie Bielefeld wyniki te świadczą o „zniekształceniu pamięci historycznej Niemców”.

Wyniki sondażu pokazały także, że współcześni Niemcy nie odczuwają winy za Holokaust. Ze stwierdzeniem „Czuję się winny za Holokaust, chociaż ja sam nie zrobiłem nic złego” zdecydowanie zgadza się 4,5 proc. ankietowanych, kolejne 5,9 proc. jest skłonne zaakceptować taką opinię. 20,5 proc. raczej się z nią nie zgadza, a 55,7 proc. zdecydowanie ją odrzuca. W opinii Andreasa Zicka wyniki te obalają obiegową tezę, popularną w środowiskach prawicy, że w Niemczech panuje „kult winy”.

60 proc. ankietowanych ocenia swoje zainteresowanie historią jako duże (27,7 proc. jako bardzo duże a 32,5 proc. jako raczej duże). Niemcy czerpią swoją wiedzę o historii ze szkoły (98,4 proc.) i z internetu (94,3 proc.). Za najważniejsze wydarzenie od 1900 roku więcej Niemców (39 proc.) uznaje zjednoczenie kraju w 1990 roku niż II wojnę światową (37 proc.). Ponad połowa ankietowanych podała, że wizyta w dawnym obozie koncentracyjnym miała szczególne znaczenie dla ich stosunku do historii. Prawie połowa uważa, że Holokaust może się powtórzyć.

Badanie zostało przeprowadzone metodą telefoniczną na 1016 wylosowanych osobach w wieku 16-92 lata między grudniem 2017 a lutym 2018.

Deutsche Welle przytacza także wypowiedź szefa EVZ Andreasa Eberhardta, który uważa, że dla Niemców jest oczywiste, że obozy koncentracyjne były niemieckie.

CZYTAJ TAKŻE: Sigmar Gabriel: bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust

Kresy.pl / Deutsche Welle

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply