Strona niemiecka odesłała do Polski kolejnych imigrantów, którzy wjechali na terytorium Niemiec bez wymaganych dokumentów.

We wtorek funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej przyjęli od strony niemieckiej kolejnych 6 cudzoziemców. „Obywatele Gruzji, Turcji i Turkmenistanu zostali zatrzymani przez niemiecką policję w związku z nielegalnym pobytem na terytorium Niemiec, a następnie przekazani w ramach readmisji funkcjonariuszom Straży Granicznej” – poinformowano w komunikacie.

Dwaj obywatele Gruzji zostali zatrzymani na terenie Niemiec za nielegalny wjazd i pobyt, a że wcześniej starali się w Polsce o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, zgodnie z przepisami zostali przekazani przez służby niemieckie do naszego kraju. Gruzini przebywają w Polsce od 2022 r. „Przylecieli do Polski przez lotnicze przejście graniczne, korzystając z ruchu bezwizowego, a następnie złożyli wnioski o udzielenie w Polsce zezwolenia na pobyt czasowy. Ze względu na fakt, że obywatele Gruzji przekroczyli wbrew przepisom granicę z Polski do Niemiec, cudzoziemcom wydano decyzje o zobowiązaniu do powrotu do kraju pochodzenia oraz poinformowano o zakazie ponownego wjazdu na terytorium państw Schengen na okres 6 miesięcy” – wskazuje SG.

Zobacz także: Nielegalna imigracja. Niemcy chcą zaostrzyć reguły azylowe

Strona niemiecka przekazała Polsce także trzech obywateli Turcji, którzy wjechali na terytorium Niemiec bez wymaganych dokumentów. Kontrola wykazała, że Turcy przebywają w Polsce legalnie, są zatrudnieni w firmach budowlanych, posiadają stosowne polskie wizy długoterminowe celem podjęcia pracy oraz polskie dokumenty pobytowe. „Jak ustalili funkcjonariusze, Turcy zgodnie z deklaracjami wykonywali w Polsce pracę, a do Niemiec udali się w odwiedziny. Zgodnie z tzw. ustawą covidową wizy/karty pobytu uprawniają cudzoziemców zarówno do pobytu w naszym kraju, jak i do przekraczania przez nich granicy państwowej. Z uwagi na to cudzoziemców skierowano do miejsca zamieszkania, jednocześnie pouczając o zasadach pobytu i przemieszczania się w strefie Schengen” – podkreśla SG.

Zobacz także: Kraje UE masowo odsyłają nielegalnych imigrantów do Polski

Niemcy przekazali Polsce także obywatela Turkmenistanu, który na terenie RFN przebywał nielegalnie. Funkcjonariusze SG ustalili, że cudzoziemiec do Polski przyleciał w 2022 roku na podstawie ważnego paszportu oraz wizy wydanej celem wykonywania pracy. „41-latek z Turkmenistanu nie podjął jednak pracy, ani nie kontaktował się z pracodawcą. Z uwagi na to, że cel i warunki pobytu cudzoziemca są niezgodne z deklarowanymi został on zatrzymany. Wydano także decyzję o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu, w której orzeczono o zakazie ponownego wjazdu na terytorium państw Schengen przez okres 6 miesięcy” – czytamy.

Przypomnimy, że w 2022 roku państwa unijne, głównie Niemcy, Norwegia i Francja, przekazały do Polski ponad 500 cudzoziemców, którzy wyjechali na Zachód po złożeniu u nas wniosku o azyl. Do połowy br. będzie to jeszcze 2,5 tys. osób. Łącznie, państwa członkowskie UE chciały przekazać do Polski prawie 6,5 tys. migrantów.

Zobacz także: Niemiecka gazeta: Polacy są społeczeństwem morderców

nadodrzanski.strazgraniczna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz