Liczba kradzieży w sklepach wzrosła w 2022 r. o 31,1 proc. w porównaniu z 2021 r. – podaje Rzeczpospolita. Opisywane zjawisko odnotowały komendy wojewódzkie policji w niemal całym kraju. Komentatorzy zwracają uwagę, że problem pogłębiła wysoka inflacja. Liczbę kradzieży zwiększa także m.in. upowszechnienie się kas samoobsługowych.

Rzeczpospolita podała w czwartek, powołując się na dane Komendy Głównej Policji, że “w 2022 r. liczba przestępstw kradzieży w sklepach wzrosła aż o 31,1 proc. w ujęciu rocznym, do ponad 32,7 tys.”. “Analizując dane z komend wojewódzkich, jedynie ta w Lublinie nie odnotowała wzrostu takich przestępstw. Z kolei liczba wykroczeń związanych z kradzieżami sklepowymi wzrosła o 21,5 proc., do 234,3 tys.” – podkreśla gazeta.

Komentatorzy zwracają uwagę, że ma to związek z problemami na rynku.

“Wzrost kradzieży to jasny sygnał kłopotów na rynku, rosnące ceny powodują, że więcej osób się na to decyduje” – zaznacza Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Zobacz także: Polska policja nie będzie podawać narodowości przestępców w statystykach

Rzeczpospolita wskazuje, że chodzi “zwłaszcza o podstawowe produkty spożywcze”.

“Jedną z głównych przyczyn jest wciąż rosnąca inflacja i szybkie ubożenie Polaków. Można też dodać, że ludzie zaczęli kraść rzeczy, które do tej pory nie ginęły masowo ze sklepów. Co ewidentnie pokazuje, że społeczeństwo poważnie odczuwa skutki wysokiej inflacji” – mówi Maciej Tygielski, dyrektor zarządzający Grupą SkipWish. Zwraca uwagę, że stoją za tym osoby, “które robią to z pewnego przymusu”. “Druga kategoria to towary luksusowe – np. perfumy, drogie alkohole, drobna elektronika itd. I za tymi kradzieżami głównie stoją zorganizowane grupy przestępcze” – dodaje.

Zjawisko dotyka w największym stopniu małych sklepów. “Z policyjnych statystyk wynika, że liczba wykroczeń związanych z kradzieżami w dużych sklepach w 2022 r. wzrosła o 20,8 proc., do 188,3 tys. Szybciej, bo o 24,6 proc., wzrosła ich liczba w małych sklepach. Odnotowano ich już ponad 46 tys.” – informuje Rzeczpospolita.

Liczbę kradzieży zwiększa także m.in. upowszechnienie się kas samoobsługowych, które ułatwiają kradzieże – podkreśla portal Money.pl.

Zobacz także: Ceny gazu najniższe od półtorej roku

rp.pl / biznes.interia.pl / money.pl Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply