Szef MSZ Sigmar Gabriel oświadczył, że Polska może być pewna, iż Niemcy biorą na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust i będą potępiać fałszywe sformułowanie „polskie obozy koncentracyjne”.

Gabriel napisał: Polska może być pewna, że jakakolwiek próba zafałszowania historii, jak w sfomułowaniu „polskie obozy koncentracyjne”, zostanie przez nas w sposób jasny i zdecydowany odrzucona.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Szef niemieckiej dyplomacji odniósł się w ten sposób do dyskusji wywołanej nowelizacją ustawy o IPN. Podkreślił on, że jedynie staranna ocena własnej historii może przynieść pojednanie.

CZYTAJ TAKŻE: Premier w Markowej: To ważny punkt zwrotny. Nasze być albo nie być

Gabriel zaznaczył, że moralnym zobowiązaniem jego kraju jest w sposób wyczerpujący przeanalizować własną historię, w tym szczególnie zbrodnie dokonane przez Niemców, także w Polsce. Nie ma najmniejszej wątpliwości, jeśli chodzi o to, kto był odpowiedzialny za obozy koncentracyjne. To zorganizowane masowe morderstwo zostało popełnione przez nasz naród i nikogo innego. Jeśli byli pojedynczy kolaboranci, to oni nic tu nie zmieniają – podkreślił szef niemieckiego MSZ biorąc na kraj pełną odpowiedzialność za Holokaust.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dodał również, że nigdy nie miał wątpliwości, że niemieckie obozy koncentracyjne nie znalazły się w Polsce przypadkiem, ponieważ jak podkreślił, Niemcy chcieli zniszczyć tak kulturę Polski, jak i doprowadzić do zagłady Żydów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kaczyński: prezydent powinien podpisać nowelę ustawy o IPN

Sigmar Gabriel zaznaczył jednocześnie, że konieczne jest, aby ofiary Holokaustu mogły bez ograniczeń opowiadać o swych cierpieniach. Cytująca szefa niemieckiej dyplomacji agencja EFE zaznaczyła, że Izrael uważa, iż nowelizacja ustawy o IPN doprowadzić do ograniczenia swobody wypowiedzi osób, które przeżyły Zagładę lub badaczy jej historii.

Kresy.pl / onet.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  zefir :

  W tej sprawie przyznają duży plus ministrowi Sigmarowi Gabrielowi.Nie chachmęci jak Żydzi i Ussmani,nie ucieka się do nieuczciwości dla korzyści.Szacun Ministrze,jest Pan dużą klasą. Zaskoczenie jedno co miłe:Niemcy bardziej sprzyjają Polsce niż Ussmani.

 2. RAFALXJXJXJ
  RAFALXJXJXJ :

  Stwierdził oczywistą oczywistość dla Polaka ale niekoniecznie dla Niemca. Rozwiązać Jugendamty, zwrócić własność Związku Polaków w Niemczech zabrane za Hitlera, wykreślić ustawe o ważności granic z 1937r z Grundgesetz czyli zastępczą konstytucje RFN
  i możemy pogadac dopiero o reparacjach wojennych.