Szef MSZ Sigmar Gabriel oświadczył, że Polska może być pewna, iż Niemcy biorą na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust i będą potępiać fałszywe sformułowanie “polskie obozy koncentracyjne”.

Gabriel napisał: Polska może być pewna, że jakakolwiek próba zafałszowania historii, jak w sfomułowaniu “polskie obozy koncentracyjne”, zostanie przez nas w sposób jasny i zdecydowany odrzucona.

Szef niemieckiej dyplomacji odniósł się w ten sposób do dyskusji wywołanej nowelizacją ustawy o IPN. Podkreślił on, że jedynie staranna ocena własnej historii może przynieść pojednanie.

CZYTAJ TAKŻE: Premier w Markowej: To ważny punkt zwrotny. Nasze być albo nie być

Gabriel zaznaczył, że moralnym zobowiązaniem jego kraju jest w sposób wyczerpujący przeanalizować własną historię, w tym szczególnie zbrodnie dokonane przez Niemców, także w Polsce. Nie ma najmniejszej wątpliwości, jeśli chodzi o to, kto był odpowiedzialny za obozy koncentracyjne. To zorganizowane masowe morderstwo zostało popełnione przez nasz naród i nikogo innego. Jeśli byli pojedynczy kolaboranci, to oni nic tu nie zmieniają – podkreślił szef niemieckiego MSZ biorąc na kraj pełną odpowiedzialność za Holokaust.

Dodał również, że nigdy nie miał wątpliwości, że niemieckie obozy koncentracyjne nie znalazły się w Polsce przypadkiem, ponieważ jak podkreślił, Niemcy chcieli zniszczyć tak kulturę Polski, jak i doprowadzić do zagłady Żydów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kaczyński: prezydent powinien podpisać nowelę ustawy o IPN

Sigmar Gabriel zaznaczył jednocześnie, że konieczne jest, aby ofiary Holokaustu mogły bez ograniczeń opowiadać o swych cierpieniach. Cytująca szefa niemieckiej dyplomacji agencja EFE zaznaczyła, że Izrael uważa, iż nowelizacja ustawy o IPN doprowadzić do ograniczenia swobody wypowiedzi osób, które przeżyły Zagładę lub badaczy jej historii.

Kresy.pl / onet.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. zefir
  zefir :

  W tej sprawie przyznają duży plus ministrowi Sigmarowi Gabrielowi.Nie chachmęci jak Żydzi i Ussmani,nie ucieka się do nieuczciwości dla korzyści.Szacun Ministrze,jest Pan dużą klasą. Zaskoczenie jedno co miłe:Niemcy bardziej sprzyjają Polsce niż Ussmani.

 2. RAFALXJXJXJ
  RAFALXJXJXJ :

  Stwierdził oczywistą oczywistość dla Polaka ale niekoniecznie dla Niemca. Rozwiązać Jugendamty, zwrócić własność Związku Polaków w Niemczech zabrane za Hitlera, wykreślić ustawe o ważności granic z 1937r z Grundgesetz czyli zastępczą konstytucje RFN
  i możemy pogadac dopiero o reparacjach wojennych.