Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier ma przybyć w środę do Jerozolimy z pożegnalną wizytą z okazji zakończenia kadencji izraelskiego prezydenta Reuvena Rivlina. Steinmeier zdecydowanie sprzeciwił się międzynarodowemu śledztwu, które toczy się przeciw Izraelowi przed Trybunałem w Hadze. Zdaniem prezydenta Niemiec, obawy Izraela dotyczące Iranu są uzasadnione.

Izrael wielokrotnie doświadczał dyskryminacji i nacisków w swoich kontaktach z Organizacją Narodów Zjednoczonych i stowarzyszonymi organizacjami, co nadaje mu znacznie bardziej sceptyczną perspektywę – oświadczył prezydent Niemiec cytowany w środę przez izraelski dziennik “Haaretz”. “Stanowisko rządu niemieckiego jest takie, że Międzynarodowy Trybunał Karny nie ma jurysdykcji w tej sprawie ze względu na brak państwowości palestyńskiej” – dodał.

Wyraził opinię, że określenie granic terytorialnych można osiągnąć jedynie poprzez bezpośrednie negocjacje między Izraelczykami a Palestyńczykami.

Prezydent Niemiec odniósł się także do kwestii irańskiego programu nuklearnego. “Obawy Izraela dotyczące zagrożenia ze strony Iranu, który aspiruje do posiadania broni jądrowej są oczywiście uzasadnione” – powiedział. “Niemcy i Izrael mają wspólny cel strategiczny: Iran nie może nabyć broni jądrowej” – dodał. Wyraził poparcie dla powrotu do JCPOA.

Zobacz także: Netanjahu poprosił Bidena o utrzymanie sankcji wobec Trybunału w Hadze

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w lutym bieżącego roku ówczesny premier Izraela Benjamin Netanjahu zaatakował Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze za orzeczenie, że instytucja ma jurysdykcję do wszczęcia śledztwa w sprawie zbrodni wojennych popełnianych przez Izrael. Orzeczenie nazwał „czystym antysemityzmem” i przyrzekł, że będzie z nim walczyć.

Zobacz także: Trybunał w Hadze rozpatrzy skargę Iranu na amerykańskie sankcje

haaretz.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply