Trybunał w Hadze orzekł w środę, że może rozpatrzyć sprawę wytoczoną przez Iran przeciwko Stanom Zjednoczonym w celu zakończenia sankcji nałożonych ponownie przez administrację Trumpa w 2018 roku – informuje Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze orzekł w środę, że może rozpatrzyć sprawę wytoczoną przez Iran przeciwko Stanom Zjednoczonym w celu zakończenia sankcji nałożonych ponownie przez administrację Trumpa w 2018 roku po wycofaniu się z międzynarodowego porozumienia mającego na celu ograniczenie programu nuklearnego Teheranu.

Sędziowie ze Stanów Zjednoczonych argumentowali na rozprawach w zeszłym roku, że sprawa powinna zostać odrzucona przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości z powodu braku jurysdykcji Hagi nad sprawą. Jednak przewodniczący sądu Abdulqawi Ahmed Yusuf powiedział, że sędziowie odrzucili argumenty USA.

Zobacz też: Iran wykluczył dwustronne negocjacje z USA

Większość komisji składającej się z 16 sędziów uznała, że ​​jurysdykcję w sporze posiada Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości.

Iran wniósł sprawę w 2018 roku po tym, jak administracja prezydenta Donalda Trumpa ponownie nałożyła sankcje, po decyzji Trumpa o porzuceniu paktu z 2015 roku, na mocy którego Iran zaakceptował ograniczenia swojego programu nuklearnego.

Nowy prezydent USA Joe Biden powiedział, że chce wrócić do tego paktu, chociaż Teheran i Waszyngton nie uzgodniły jeszcze kroków niezbędnych do tego.

Zobacz też: Sekretarz stanu USA stawia warunki Iranowi

Odnosząc się do orzeczenia trybunału haskiego w sprawie skargi Iranu przeciwko Stanom Zjednoczonym, prezydent Hassan Rouhani powiedział w czwartek: „Chociaż wrogowie chcieli malować dla Iranu ciemne dni, mamy dobrą wiadomość, która jest ważna dla nas wszystkich”.

Dodał: „Rząd odniósł wielki sukces w Trybunale Haskim i jest to drugie zwycięstwo, jakie rząd osiągnął w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości w Hadze przeciwko Stanom Zjednoczonym.

„W Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości w Hadze tymczasowy wyrok międzynarodowego trybunału nakazał Stanom Zjednoczonym natychmiastowe zniesienie wszystkich sankcji dotyczących praw człowieka, ale Stany Zjednoczone nic nie zrobiły w tej sprawie” – przekonywał. Rouhani nazwał wyrok wielkim sukcesem Iranu.

Zobacz też: USA nakłada sankcje na firmy z Chin, Iranu i ZEA

Kresy.pl/Reuters/Iran Press

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply