Stany Zjednoczone w piątek nałożyły sankcje na firmy w Iranie, Chinach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich za prowadzenie interesów z Liniami Żeglugowymi Islamskiej Republiki Iranu oraz na trzy irańskie podmioty za rozprzestrzenianie broni konwencjonalnej – przekazał Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na firmy w Iranie, Chinach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich za prowadzenie interesów z Liniami Żeglugowymi Islamskiej Republiki Iranu oraz na trzy irańskie podmioty za rozprzestrzenianie broni konwencjonalnej.

To kolejne zwiększenie presji na Teheran w ostatnich dniach kończącej się w środę administracji prezydenta Donalda Trumpa.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział, że Waszyngton ukarał siedem firm, w tym chińską firmę Jiangyin Mascot Special Steel Co i Accenture Building Materials z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a także dwie osoby prywatne za wysyłkę stali do Iranu.

Poinformował też, że trzy irańskie organizacje również znalazły się na czarnej liście w związku z rozprzestrzenianiem broni konwencjonalnej.

Przekazał, że ci, którzy świadomie przekazują materiały, które według Departamentu Stanu są wykorzystywane w ramach irańskiego programu nuklearnego, wojskowego lub balistycznego, będą podlegać sankcjom.

Zobacz też: ZEA: Abu Zabi ogłosiło odkrycie złoża, które kryje 24 mld baryłek ropy naftowej

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy wcześniej, firmy z siedzibą w ZEA, zajmowały się eksportem ropy naftowej i paliwa produkowanego przez wenezuelską spółkę PDVSA. Miały to robić mimo nałożenia na Wenezuelę sankcji przez Stany Zjednoczone. Muhit Maritime, Issa Shipping FZE i Asia Charm Ltd pomogły wyeksportować wenezuelską ropę o wartości 208,5 miliona dolarów.

Firmy przejęły zarządzanie kilkoma tankowcami, które przewoziły wenezuelską ropę, zmieniły nazwy i wkrótce po nałożeniu sankcji kontynuowały transport wenezuelskiej ropy.

Odpowiadając agencji Reuters, przedstawiciel rządu ZEA poinformował, że państwo to „gruntowne i kompleksowe dochodzenie w sprawie Muhit Maritime, Issa Shipping i Asia Charm, wykorzystując ostatnie zmiany legislacyjne mające na celu poprawę przejrzystości korporacyjnej poprzez ramy raportowania i rejestracji faktycznej własności”.

„Zjednoczone Emiraty Arabskie bardzo poważnie traktują swoją rolę w ochronie integralności światowego systemu finansowego. Oznacza to aktywne administrowanie i egzekwowanie sankcji gospodarczych i handlowych” – dodał.

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz