W niedzielę emirat Abu Zabi ogłosił odkrycie nowych złóż ropy z łącznymi rezerwami 24 mld baryłek. 22 mld z nich to wydobywalna ropa niekonwencjonalna, a pozostałe 2 mld to ropa konwencjonalna, która zwiększa całkowite rezerwy krajowe do 107 mld baryłek.

Najwyższa Rada Naftowa Abu Zabi zatwierdziła także zwiększenie inwestycji państwowej spółki Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) do 122 mld dolarów w okresie najbliższych pięciu lat – poinformowała Polska Agencja Prasowa (PAP), powołując się na agencję informacyjną WAM.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Agencja podkreśla, że będzie to oznaczało zastrzyk 43,5 mld dolarów do krajowej gospodarki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Odkryte złoża ropy niekonwencjonalnej przewyższają niektóre z głównych złóż Abu Zabi pod względem zasobów, a co do potencjału wydobywczego stoją obok największych złóż ropy łupkowej w Ameryce Północnej” – pisze WAM. „Rezerwy ropy konwencjonalnej (…) wzmacniają pozycję ZEA w światowych rankingach jako szóstego pod względem wielkości rezerw ropy” – podkreślono.

ADNOC, największy producent energii w kraju napisał w oświadczeniu, że w planach jest zwiększenie do 2030 roku dziennej zdolności wydobycia ropy z około 4 mln do 5 mln baryłek. Mimo ograniczenia przez OPEC produkcji ZEA do około 2,6 mln baryłek dziennie do końca 2020 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: ZEA będą importować izraelskie wino produkowane w osadach na wzgórzach Golan

„Zwiększenie konwencjonalnych zasobów ropy naftowej w ZEA jest dobitnym sygnałem, że ADNOC poruszy niebo i ziemię, by wykorzystać nasze obfite zasoby węglowodorów” – oświadczył dyrektor generalny firmy Sultan al-Dżaber.

30 listopada OPEC i producenci sojuszniczy (OPEC+), m.in. Rosja, mają spotkać się w celu podjęcia decyzji, czy zwiększyć produkcję w styczniu w ramach planu łagodzenia cięć, które zostały wprowadzone w maju w szczytowym momencie pandemii koronawirusa.

pap / wnp.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz