Trzy firmy z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) pomogły wyeksportować miliony baryłek ropy naftowej i paliwa produkowanego przez wenezuelską państwową spółkę Petroleos de Venezuela SA (PDVSA) od czasu nałożenia przez Stany Zjednoczone sankcji na Wenezuelę – podał we wtorek Reuters.

Jak poinformował we wtorek Reuters, trzy firmy z siedzibą w ZEA, zajmowały się eksportem ropy naftowej i paliwa produkowanego przez wenezuelską spółkę PDVSA. Miały to robić mimo nałożenia na Wenezuelę sankcji przez Stany Zjednoczone.

Agencja informacyjna przekazuje, że firmy Muhit Maritime, Issa Shipping FZE i Asia Charm Ltd pomogły wyeksportować wenezuelską ropę o wartości 208,5 miliona dolarów.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Firmy przejęły zarządzanie kilkoma tankowcami, które przewoziły wenezuelską ropę, zmieniły nazwy i wkrótce po nałożeniu sankcji kontynuowały transport wenezuelskiej ropy.

Odpowiadając agencji Reuters, przedstawiciel rządu ZEA poinformował, że państwo to „gruntowne i kompleksowe dochodzenie w sprawie Muhit Maritime, Issa Shipping i Asia Charm, wykorzystując ostatnie zmiany legislacyjne mające na celu poprawę przejrzystości korporacyjnej poprzez ramy raportowania i rejestracji faktycznej własności”.

„Zjednoczone Emiraty Arabskie bardzo poważnie traktują swoją rolę w ochronie integralności światowego systemu finansowego. Oznacza to aktywne administrowanie i egzekwowanie sankcji gospodarczych i handlowych” – dodał.

Przedstawiciel Strefy Wolnego Handlu w Fudżajrze, gdzie zarejestrowane są siedziby Issa Shipping i Asia Charm, powiedział agencji, że nie wiedział o zaangażowaniu obu firm w transport wenezuelskiej ropy, dodając, że organ ten nie jest odpowiedzialny za nadzorowanie działalności zarejestrowanych tam firm.

Na początku 2020 roku Waszyngton nałożył sankcje na kilka firm z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zajmujących się sprzedażą irańskiej ropy pomimo amerykańskich ograniczeń.

Zobacz też: ZEA: Abu Zabi ogłosiło odkrycie złoża, które kryje 24 mld baryłek ropy naftowej

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak informowaliśmy wcześniej, administracja Joe Bidena może zmienić podejście do Wenezueli. Administracja Bidena zamierza naciskać na wolne i uczciwe wybory, oferując w zamian ulgi w sankcjach – przekazuje Bloomberg powołując się na bliskich, anonimowych współpracowników Bidena.

Zespół prezydenta elekta dokona przeglądu istniejących sankcji, aby określić, gdzie rozszerzyć ograniczenia z pomocą międzynarodowych sojuszników i jakie środki mogą zostać zniesione, jeśli Maduro podejmie wysiłek w celu demokratyzacji kraju. Oczekuje się, że rolę odegrają zagraniczni sojusznicy Maduro, w tym Rosja, Chiny, Iran, a nawet Kuba.

Jedną z najtrudniejszych kwestii dla Bidena jest to, w jaki sposób ustosunkuje się do lidera opozycji Juana Guaido i jego prezydentury. Stany Zjednoczone i ponad 50 krajów uznało Guaido za tymczasowego przywódcę na początku 2019 roku, kiedy objął ster Zgromadzenia Narodowego, twierdząc, że wakat na stanowisku prezydenta powstał po sfałszowanych wyborach w maju 2018 roku.

Od końca listopada administracja lidera opozycji próbuje umówić się na rozmowę telefoniczną z Bidenem, do tej pory bez powodzenia – informuje Bloomberg ponownie powołując się na anonimowe źródła.

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz