Premier Izraela Benjamin Netanjahu zaatakował w sobotę Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze za orzeczenie, że instytucja ma jurysdykcję do wszczęcia śledztwa w sprawie zbrodni wojennych popełnianych przez Izrael. Orzeczenie nazwał „czystym antysemityzmem” i przyrzekł, że będzie z nim walczyć.

Jak poinformował portal Times of Israel, premier Izraela Benjamin Netanjahu oskarżył Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze o antysemitzym po tym jak instytucja orzekła, że ma jurysdykcję do wszczynania śledztwa w sprawie zbrodni wojennych popełnianych przez Izrael.

„Kiedy MTK prowadzi dochodzenie w sprawie fałszywych zbrodni wojennych w Izraelu, jest to czysty antysemityzm” – powiedział Netanjahu w anglojęzycznym wideo wysłanym do mediów przez jego biuro.

Zobacz też: Trybunał w Hadze może zająć się zbrodniami wojennymi na Ukrainie

Netanjahu ubolewał, że „sąd ustanowiony w celu zapobieżenia okrucieństwom, takim jak nazistowski holokaust przeciwko narodowi żydowskiemu, jest teraz tropie jedynego kraju narodu żydowskiego”.

Ponadto przekonywał, że MTK „oburzająco” twierdzi, że „kiedy Żydzi mieszkają w swojej ojczyźnie, jest to zbrodnia wojenna” – jest to odniesienie do nielegalnej polityki osadniczej prowadzonej przez Izrael.

Według Netanjahu trybunał „twierdzi, że kiedy demokratyczny Izrael broni się przed terrorystami, którzy mordują nasze dzieci, strzelają do naszych miast, popełniamy kolejną zbrodnię wojenną”.

Jednocześnie premier skarżył się, że MTK „odmawia prowadzenia śledztw w sprawie brutalnych dyktatur, takich jak Iran i Syria, które niemal codziennie dopuszczają się potwornych okrucieństw”. Izraelski przywódca obiecał „walczyć z wypaczeniem sprawiedliwości z całej siły!”

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W piątek w ważnej decyzji izba przygotowawcza MTK ustaliła, że ​​Haga ma jurysdykcję do wszczęcia postępowania karnego przeciwko Izraelowi i Palestyńczykom w sprawie zbrodni wojennych rzekomo popełnionych na Zachodnim Brzegu, w Strefie Gazy i we Wschodniej Jerozolimie.

Zobacz też: Trybunał w Hadze rozpatrzy skargę Iranu na amerykańskie sankcje

Kresy.pl/ Times of Israel

Czytaj kolejny artykuł
5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz