Trybunał w Hadze może zająć się zbrodniami wojennymi na Ukrainie

Biuro prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze zakończyło postępowanie przygotowawcze w sprawie sytuacji na Ukrainie i uznało, że istnieją podstawy do uznania, że doszło tam do zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. Chodzi o czyny popełniane podczas konfliktu w Donbasie oraz na Krymie.

Prokurator MTK Fatou Bensouda w wydanym w piątek oświadczeniu poinformowała, że w wyniku postępowania przygotowawczego jej biuro doszło do wniosku, że “istnieje rozsądna podstawa, aby sądzić, że szeroki zakres działań stanowiących zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości (…) został dokonany w kontekście sytuacji na Ukrainie”.

Prokurator Bensouda wymieniła trzy grupy domniemanych przestępstw: przestępstwa popełnione w kontekście prowadzenia działań wojennych, przestępstwa popełnione podczas zatrzymań oraz przestępstwa popełnione na Krymie. Bensouda nadmieniła, że zbrodnie te “popełnione przez różne strony konfliktu” były na tyle poważne, że uzasadniały dochodzenie biura prokuratora MTK.

Bensouda wskazała na fakt współpracy władz ukraińskich z biurem prokuratora MTK polegającej na dostarczaniu informacji na temat dochodzeń i spraw sądowych na szczeblu krajowym wszczętych w sprawie domniemanych zbrodni wszystkich stron konfliktu. “W naszej ocenie uwzględniono również dostępne informacje dotyczące postępowań krajowych dotyczących sytuacji na Ukrainie wszczętych przez Federację Rosyjską” – poinformowała Bensouda.

Następnym krokiem biura prokuratora MTK będzie zwrócenie się do sędziów Izby Przygotowawczej Trybunału o zgodę na wszczęcie śledztwa.

Postępowanie przygotowawcze w sprawie sytuacji na Ukrainie rozpoczęto 24 kwietnia 2014 roku na podstawie wstępnego oświadczenia ukraińskiego rządu, które zostało następnie rozszerzone drugim oświadczeniem złożonym przez Ukrainę w 2015 roku. Ukraina zgodziła się objąć jurysdykcją MTK domniemane przestępstwa popełnione na terytorium Ukrainy od 20 lutego 2014 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykanie zarzucają Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu sprzyjanie Rosji

Kresy.pl / icc-cpi.int

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply