Ministerstwo Obrony Białorusi zdecydowało się na zakup rosyjskich bezzałogowych systemów taktycznych o rekordowej wartości. Kupi drony, jakich Rosjanie używają obecnie przeciw Ukrainie.

Białoruś chce zamówić drony o wartości 3,1 mln rubli, jak podał we wtorek emigracyjny portal Zerkalo. Kupione mają zostać aparaty Supercam są opracowywane przez rosyjską firmę Unmanned Systems. S350 to jeden z flagowych produktów rosyjskiego przemysłu obronnego. To drony obserwacyjne, nie bojowe. Zestaw składa się z samego aparatu, ukłądu optycznego, baterii, narzędzi sterowania i tabletu.

Maksymalny czas lotu tego S350 wynosi 4,5 godziny. Jednocześnie może przesyłać informacje na odległość do 100 kilometrów. Na stronie producenta czytamy, że system może służyć do “obserwacji i rozpoznania”, a także do ochrony granic państwowych.

Oprócz tego Białoruś chce kupić inne drony tego producenta – Supercam S150, który “ma skromniejsze parametry”, jak to ujmuje Zerkalo. Maksymalny czas lotu tego typu drona to dwie godziny, a maksymalna odległość transmisji danych to 25 kilometrów.

Rosja użyła takich dronów co najmniej dwukrotnie – w listopadzie i styczniu – do rozpoznania terytorium Ukrainy. To trzeci – i najdroższy – białoruskie zakup tego rodzaju od początku wojny na pełną skalę na Ukrainie.

W maju ubiegłego roku Ministerstwo Obrony Białorusi przeznaczyło nieco ponad 1,8 mln rubli na zakup kilkudziesięciu dronów DJI Mavic 2 Enterprise Advanced, a w czerwcu ubiegłego roku – 2 mln rubli na systemy Supercam S350 lub ich odpowiedniki. Wcześniej Mińsk zakupił systemy bezzałogowe tylko raz – w 2021 roku.

Czytaj także: CNN twierdzi, że Ukraina zorganizowała w Rosji sieć dywersantów

zerkalo.io/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply