Kresy (Kresowy Przegląd Tygodnia #33)

Szef KPRM uważa, że „złoty okres relacji polsko-litewskich skończył się”; z „maili Dworczyka” wynika, że premier Morawiecki przyjął z zaskoczeniem uchwałę ukraińskiego parlamentu ws. uczczenia członków UPA i OUN; w Kijowie pochowano z honorami i asystą wojskową członka OUN; Lwów ogłosił konkurs na najlepszą koncepcję pomnika Jewhena Konowalca; ukraińscy kibice musieli usunąć banderowską flagę wywieszoną na meczu Euro 2020; Andrzej Poczobut, według relacji jego żony, ma potrzebować pilnej pomocy lekarskiej; w Grodnie, gdzie zapowiedziano depolonizację polskiej szkoły, rodzice rozpoczęli zbiórkę podpisów w jej obronie.

Zapisz się w poniższym formularzu, aby otrzymywać pełny Kresowy Przegląd Tygodnia co tydzień na swoją skrzynkę mailową:

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Kresy

„Złoty okres relacji polsko-litewskich skończył się” – tak, według kolejnego z opublikowanych w sieci „maili Dworczyka”, szef KPRM relacjonował premierowi Morawieckiemu swoją listopadową wizytę na Litwie, gdy miała tam miejsce zmiana rządu. Zaznaczył, że są w nim tacy „polonosceptycy”, jak nowy szef litewskiego MSZ Gabrielius Landsbergis.

W dalszej części szef KPRM opowiada Morawieckiemu o swoim spotkaniu z Eweliną Dobrowolską z Partii Wolności, etniczną Polką i byłą radną Wilną, która była wówczas typowana na nową minister sprawiedliwości i ostatecznie objęła to stanowisko. Dworczyk podkreśla, że Dobrowolska to wychowanka jego kolegi Adama Błaszkiewicza, wieloletniego dyrektora szkoły im. Jana Pawła II w Wilnie. „Przedstawicielka liberałów (…). Choć wiele nas różni, to w miarę rozsądna dziewczyna i na pewno do współpracy” – czytamy w mailu. W dalszej części jest relacja ze spotkania z posłami polskiej partii na Litwie i jej liderem, Waldemarem Tomaszewskim. Ta część jest bardzo krótka: „Spotkanie z W. Tomaszewskim i polskimi posłami – dramat – zero refleksji po przegranych wyborach”.

Z „maili Dworczyka” wynika, że premier Morawiecki przyjął z zaskoczeniem uchwałę ukraińskiego parlamentu ws. uczczenia członków UPA i OUN, w tym ludobójców Polaków. Odnotował to dopiero blisko miesiąc po przyjęciu uchwały, prosząc swoich współpracowników o propozycje. Żadnej oficjalnej reakcji rządu nie było.

W niedzielę w Kijowie odbyły się uroczystości pogrzebowe Oresta Waskuła, byłego członka skrajnie nacjonalistycznej, ludobójczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i kombatanta równie zbrodniczej dywizji Waffen SS-Galizien. Waskuła chowano z honorami państwowymi przy udziale kompanii reprezentacyjnej ukraińskiego wojska.

Władze Lwowa podjęły decyzję o ogłoszeniu konkursu na najlepszą koncepcję pomnika Jewhena Konowalca – przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów prowadzącej w II RP terrorystyczną działalność.

Ołeksij Honczarenko, znany z nacjonalistycznych poglądów deputowany ukraińskiego parlamentu z frakcji Europejskiej Solidarności, zaproponował wprowadzenie odpowiedzialności karnej m.in. za znieważanie ukraińskiej pamięci narodowej. Może to oznaczać faktyczną penalizację krytyki zbrodniczej OUN-UPA.

Ukraińskim kibicom nakazano usunięcie czerwono-czarnej flagi OUN-UPA z neobanderowskim hasłem „Sława nacji! Smert’ woroham!”, który rozwiesili na meczu reprezentacji Ukrainy na Euro 2020.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, Krzysztof Szczerski zapowiedział, że Andrzej Duda będzie podejmował „kolejne kroki” w sprawie więzionego przez białoruskie władze działacza Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Poczobuta. Zaapelował też, by nie wierzyć w wersję wydarzeń Mińska odnośnie uwolnienia polskich działaczek. Kilka dni temu poinformowano, że Poczobut zaraził się w więzieniu SARS-CoV-2. Żona polskiego, Oksana, jest poważnie zaniepokojona stanem jego zdrowia i podkreśla, że potrzebuje on pilnej pomocy lekarskiej. Poczobut ma wadę serca, w jego celi panują bardzo złe warunki.

Grodzieńskie władze oświatowe zapowiedziały depolonizację jedynej w Grodnie i jednej z dwóch istniejących na Białorusi szkoły średniej z polskim językiem nauczania. Temu pomysłowi sprzeciwiają rodzice przyszłorocznych pierwszoklasistów, którzy zainicjowali zbiórkę podpisów wśród Polaków Grodna pod listem do władz oświatowych miasta.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply