Neobanderowski baner na meczu Ukraina-Macedonia Płn. Służby kazały Ukraińcom go usunąć

Ukraińskim kibicom nakazano usunięcie czerwono-czarnej flagi OUN-UPA z neobanderowskim hasłem „Sława nacji! Smert’ woroham!”, który rozwiesili na meczu reprezentacji Ukrainy na Euro 2020.

W czwartek na stadionie w Bukareszcie, w ramach 2. kolejki fazy grupowej Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, reprezentacja Ukrainy grała z reprezentacją Macedonii Północnej.

Podczas meczu na trybunach doszło jednak do incydentu. Jak podaje serwis Obozrevatel, ukraińscy kibice wywiesili baner w postaci czerwono-czarnej flagi OUN-UPA i neobanderowskim zawołaniem napisem „Sława nacji! Smert’ woroham!” [pol. „Chwała nacji, śmierć wrogom”]. Hasło to jest zawołaniem ukraińskich nacjonalistów, wywodzącym się ze środowisk neobanderowskich, nawiązujących do OUN-UPA.

Neobanderowski baner próbowano rozwiesić na jednej z trybun stadionu, w takim miejscu, skąd byłby dobrze widoczny zarówno dla fotografów jak i piłkarzy. Do Ukraińców podeszli jednak stewardzi stadionowi i kazali im natychmiast zdjąć baner.

Na portalu „Obozrevatel” zamieszczono fotografie. Widać na nich rozwieszony czerwono-czarny baner, a także interweniujących stewardów i służby porządkowe. Kolejne zdjęcie pokazuje, że baner rzeczywiście usunięto.

Sam mecz zakończył się zwycięstwem Ukrainy 2:1, po golach Andrija Jarmołenki i Romana Jaremczuka. Oba zespoły grają w grupie C. Ukraina po dwóch kolejkach zajmuje 2. miejsce w grupie i ma szanse na awans do następnej rundy.

„Sława nacji! Smert’ woroham!” to pierwotnie organizacyjne zawołanie UNA-UNSO (Ukraińskie Zgromadzenie Narodowe – Ukraińska Narodowa Samoobrona; drugi element to bojówki partyjne), ugrupowania odwołującego się do ukraińskiego nacjonalizmu i ideologii banderowskiej. W 2014 roku UNA-UNSO rozwiązała się i weszła w skład nowo powstałej partii Prawy Sektor. Samo zawołanie powstało na początku lat 90. XX wieku i miało nawiązywać do banderowskiego „Sława Ukrainie – Herojam Sława”. W związku z dużą rozpoznawalnością i popularnością jaką cieszyła się w latach 90. UNA-UNSO w środowisku ukraińskich nacjonalistów, zawołanie to zaczęło być z czasem stosowane przez inne grupy neobanderowskie. Ostatecznie spopularyzowane w czasie EuroMajdanu, gdy było stosowane niemal na równi z banderowskim „Sława Ukrainie – Herojam Sława”. Było używane jako hasło powitalne. Później rozpowszechniło się wśród ukraińskich żołnierzy i ochotników podczas konfliktu w Donbasie.

Jak pisaliśmy, Andrij Pawełko, prezes Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej, zaprezentował na Facebooku koszulki, w których ukraińscy piłkarze wystąpią na nadchodzących mistrzostwach Europy. Na kołnierzyku koszulki znalazło się hasło „Sława Ukrajini. Herojam Sława”, które stanowiło oficjalne pozdrowienie wśród band OUN i UPA. Ponadto na koszulce znalazły się kontury Ukrainy włącznie z anektowanym Krymem, co rosyjskie władze uznały za „upolitycznianie piłki nożnej”.

W reakcji na to Rosja wysłała do UEFA oficjalną skargę w sprawie koszulek reprezentacji Ukrainy. Chodziło o kontury państwa ukraińskiego, uwzględniające anektowany przez Rosję Krym i całość Donbasu, a także banderowskie hasło.

Tu przed rozpoczęciem Euro 2020 organizacja ta nakazała Ukrainie usunięcie hasła „Herojam Sława!” jako zawołania „wyraźnie politycznego w swojej naturze”. UEFA uznała, że kontury Ukrainy w takiej formie są dopuszczalne. To samo dotyczy zawołania „Sława Ukrajini”, które „samo w sobie może być uznane za ogólne i apolityczne sformułowanie o znaczeniu ogólnonarodowym”.

Następnego dnia hasło „Sława Ukrajini, herojam sława” oficjalnie stało się elementem ukraińskiej symboliki piłkarskiej. Zdecydowała o tym jednogłośnie Federacja Piłki Nożnej Ukrainy. Później Przewodniczący Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej poinformował o osiągnięciu „kompromisu” z UEFA w sprawie wyglądu koszulek reprezentacji Ukrainy w czasie mistrzostw Europy w piłce nożnej. Banderowskie hasło pozostanie na koszulkach reprezentacji Ukrainy, ale będzie zakryte emblematem, na którym znajdzie się mapa Ukrainy, tryzub i hasło „Sława Ukrajini”. Taki strój ma obowiązywać tylko podczas mistrzostw Europy. Pawełko zaznaczył też, że UEFA przyjęła do wiadomości decyzję Komitetu Wykonawczego Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej o uznaniu banderowskiego hasła za oficjalny element ukraińskiej symboliki piłkarskiej i poprosiła o czas na dalsze zbadanie tej kwestii po zakończeniu Euro 2020. Rosyjska agencja TASS dowiedziała się, że podczas Euro 2020 delegaci UEFA będą przed każdym meczem sprawdzać, czy hasło „Chwała bohaterom!” jest zakryte.

obozrevatel.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply