Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Frank-Walter Steinmeier złożył – na zaproszenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy – oficjalną wizytę w Polsce. Odbyła się ona z okazji 30. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Frank-Walter Steinmeier złożył – na zaproszenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy – oficjalną wizytę w Polsce. Odbyła się ona z okazji 30. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Po ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier spotkali się, by porozmawiać „w cztery oczy”.

„Cieszę się, że mogłem z Panem Prezydentem omawiać sprawy zarówno te trudne, jak i te, które stanowią powód do ogromnej dumy” – powiedział Prezydent RP i dodał: „Mam wrażenie, że Polska i Niemcy są jak dwie sąsiadujące ze sobą farmy, których właściciele mają od czasu do czasu jakieś kwestie sporne, ale generalnie byliby gotowi pożenić nawzajem swoje dzieci. Mam nadzieję, że w relacjach polsko-niemieckich tak właśnie jest”.

Prezydent Andrzej Duda przypomniał niemieckiemu prezydentowi o stratach jakie Polska poniosła podczas II wojny światowej. „Przed nami jest jeszcze jeden istotny fakt pojednania polsko-niemieckiego. Byłbym rad, gdybyśmy powrócili do ważnego dialogu dotyczącego polskich strat wojennych w zakresie dóbr kultury. Liczę na to, że strona niemiecka podejmie działania w tym zakresie” – mówił na Zamku Królewskim prezydent Andrzej Duda. „Uporządkowanie tych spraw jest dla nas ważne. Liczę na to, że storna niemiecka podejmie działania w tym zakresie”.


Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz też: Angela Mergel odmówiła spotkania z Mateuszem Morawieckim

„Pojednanie to przede wszystkim wspólne dzieło ludzi – Polaków i Niemców, którzy je realizują, także tych najmłodszych. A pogłębianie pojednania powinno być naszym wspólnym nieustannym zadaniem” –  podkreślał Prezydent Andrzej Duda.

Zobacz też: Politycy PiS wnioskują o postępowanie w sprawie praworządności w Niemczech

Kresy.pl/Prezydent.pl
Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz