“Gazeta Wyborcza” twierdzi, że kanclerz Niemiec nie zamierza spotkać się z polskim odpowiednikiem z okazji 30 rocznicy podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie.

Relacjonując relacje między władzami Polski i Niemiec gazeta powołała się na anonimowe źródła dyplomatyczne po stronie niemieckiej. Według nich rząd Polski zwrócił się do Berlina o przeprowadzenie wspólnego posiedzenia w związku z okrągłą rocznicą traktatu o dobrym sąsiedztwie podpisanego w 1991 r. za rządów Tadeusza Mazowieckiego i Helmuta Kohla. Jednak Angela Merkel odmówiła.

“Jest zbyt dużo otwartych spraw, by organizować pełnoformatowe polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe” – portal gazety zacytował wypowiedź anonimowego niemieckiego dyplomaty. Wśród tych “otwartych spraw” wymienił on gazociąg Nord Stream 2, kwestię budowy elektrowni atomowych w Polsce oraz sprawy ukraińskie.

Angela Merkel odmówiła stronie polskiej nawet przeprowadzenia spotkania międzyrządowego w trybie wiedeokonferencji. “Gazeta Wyborcza” przypomina, że tego rodzaju spotkanie wirtualne gabinet Merkel przeprowadził w maju z rządem Francji. Zaznacza jednak, że Angela Merkel generalnie ograniczyła swoją aktywność międzynarodową w związku z przygotowaniami do oddania władzy po wyborach do Bundestagu, które mają się odbyć we wrześniu.

Do Polski przybył natomiast prezydent Niemiec Walter-Frank Steinmeier. Ma on odbyć półgodzinną rozmowę w cztery oczy z prezydentem Andrzejem Dudą, a później przez godzinę prezydenci będą rozmawiać w szerszym gronie. W programie jest też spotkanie z  młodymi Polakami i Niemcami uczestniczącymi w programach wymiany organizowanych przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, podała “Gazeta Wyborcza”.

“Warto, by nasi niemieccy partnerzy wysłuchali po raz kolejny naszych krytycznych opinii i przestróg, jeśli chodzi o konsekwencje realizacji gazociągu Nord Stream 2. Konsekwentnie przekazujemy nasze krytyczne stanowisko w tej sprawie stronie amerykańskiej i niemieckiej. Wskazujemy na konsekwencje w postaci wzrostu napięcia i spadku bezpieczeństwa w Europie.” – powiedział przed spotkaniem szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski. Rozmowy prezydentów mają dotyczyć także sytuacji na Białorusi i na Ukrainie.

Czytaj także: Kanclerz Merkel nie wyklucza zakupu rosyjskiej szczepionki z pominięciem Unii Europejskiej

wyborcza.pl/tvp.info/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply