Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że ​​nie wyklucza możliwości zakupu rosyjskiej szczepionki przeciw koronawirusowi Sputnik V na szczeblu krajowym, jeśli Unia Europejska nie podejmie wspólnej decyzji w tej sprawie – poinformowała w piątek portal Medicalxpress.com.

Jak poinformował w piątek portal Medicalxpress.com, kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że ​​nie wyklucza możliwości zakupu rosyjskiej szczepionki przeciw koronawirusowi Sputnik V na szczeblu krajowym, jeśli Unia Europejska nie podejmie wspólnej decyzji w tej sprawie.

„Jeśli chodzi o rosyjską szczepionkę, podzielam opinię, że powinniśmy stosować każdą szczepionkę zatwierdzoną przez Europejską Agencję Leków. Wolałabym jednak europejski zakup. Jeśli nie ma oznak wskazujących na ich możliwość, będziemy musieli sami podążać niemiecką ścieżką” – powiedziała dziennikarzom w piątek po spotkaniu z szefami niemieckich regionów w celu omówienia szczepień przeciwko koronawirusowi w tym kraju. „Jest to możliwe i właśnie to zrobimy”.

Kanclerz Niemiec powiedziała również, że chciałaby się zaszczepić produktem brytyjsko-szwedzkiej firmy AstraZeneca, pomimo kontrowersyjnych informacji o możliwych negatywnych skutkach.

Merkel potwierdziła, że ​​niemieckie władze są zdecydowane rozpocząć tego lata na szeroką skalę kampanię szczepień przeciwko koronawirusowi.

„Myślę, że mamy bardzo duże szanse na spełnienie naszej obietnicy, aby dać każdemu obywatelowi możliwość zaszczepienia się przeciwko COVID-19 do końca tego lata” – powiedziała, dodając, że wiele zależy od tego, ile dawek szczepionek zostaną dostarczone do kraju.

Zobacz też: Zełenski poprosił Merkel o pomoc w uzyskaniu przez Ukrainę szczepionek na COVID-19

Kanclerz Niemiec i prezydent Rosji rozważali możliwość wspólnego wytwarzania szczepionki w czasie styczniowej rozmowy telefonicznej.

AFP podając tę informację powołała się na informację służby prasowej Kremla. “Omówiono kwestie współpracy w walce z pandemią koronawirusa, ze szczególnym uwzględnieniem możliwych perspektyw wspólnej produkcji szczepionek” – agencja zacytowała komunikat tej służby.

Kreml twierdzi, że dwoje przywódców zgodziło się co do tego, że w tej sprawie między Niemcami a Rosją należy prowadzić dalszy dialog na poziomie ministerstw zdrowia i specjalistycznych agencji.

Kresy.pl/Medicalxpress.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply