Zełenski poprosił Merkel o pomoc w uzyskaniu przez Ukrainę szczepionek na COVID-19

Kanclerz Angela Merkel i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbyli w piątek rozmowę telefoniczną. Ukraiński prezydent poprosił szefową niemieckiego rządu o pomoc w przyspieszeniu dostaw szczepionki na koronawirusa na Ukrainę.

Jak poinformowała służba prasowa prezydenta Ukrainy Merkel i Zełenski szczegółowo omówili sytuację na Ukrainie i w Niemczech związaną z pandemią COVID-19 oraz dostawami szczepionki na koronawirusa. Zełenski poprosił Angelę Merkel o pomoc w przyspieszeniu dostaw szczepionki dla Ukrainy.

„Obecnie głównym zadaniem jest ochrona najbardziej wrażliwych kategorii obywateli: osób starszych, lekarzy, żołnierzy. Pojawienie się certyfikowanych szczepionek daje nam wszystkim nadzieję” – stwierdziła głowa ukraińskiego państwa.

Prezydent Ukrainy szczegółowo poinformował kanclerz Niemiec o sytuacji w Donbasie, podkreślając, że zawieszenie broni, które obowiązuje od 27 lipca 2020 roku z reguły jest przestrzegane, choć nie bez “utrudnień i prowokacji”. Wskazał na fakt, że poza ustanowieniem zawieszenia broni praktycznie nie ma postępów w innych aspektach porozumienia pokojowego, twierdząc przy tym, że Ukraina wywiązała się ze wszystkich zobowiązań ustalonych na spotkaniu “normandzkiej czwórki” w Paryżu w grudniu 2019 roku. Zełenski zaprosił Niemcy do przyłączenia się do międzynarodowej platformy na rzecz deokupacji Krymu, a także Merkel do złożenia wizyty w Kijowie z okazji 30. rocznicy uzyskania przez Ukrainę niepodległości.

Rzecznik prasowy niemieckiego rządu Steffen Seibert poinformował, że Merkel i Zełenski zgodzili się zintensyfikować prace w formacie normandzkim nad realizacją porozumień mińskich.

Przypomnijmy, że Ukraina znajduje się w grupie krajów, które wciąż czekają na otrzymanie szczepionki na koronawirusa. Ukraińskie ministerstwo zdrowia podpisało kontrakt na dostarczenie Ukrainie 1,9 mln dawek szczepionki na koronawirusa opracowanej przez chińską firmę biotechnologiczną Sinovac Biotech. Miałaby ona trafić na Ukrainę w tym miesiącu. W ramach wspieranego przez UE programu COVAX, Ukraina ma otrzymać za darmo 8 mln dawek szczepionki na koronawirusa, ale nie wcześniej niż w marcu. Na początku stycznia w liście do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen ukraiński premier Denys Szmyhal prosił szefową KE o wsparcie dla wcześniejszego otrzymania przez Ukrainę szczepionki. „Ekstremalnie wysoki globalny popyt i warunki dostaw dla szczepionek czynią naszą pozycję negocjacyjną nieporównywalną z [pozycją] UE” – pisał Szmyhal.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Informowaliśmy też, że pod koniec grudnia wiceszef ukraińskiej dyplomacji mówił, że Polska miałaby przekazać Ukrainie 1,5 mln dawek „po otrzymaniu odpowiedniej ilości szczepionki przez samą Polskę”. Jak wyjaśniło naszemu portalowi Ministerstwo Zdrowia szczepionki te miałyby pochodzić z puli 20 mln dawek firmy Astra Zeneca zakupionych przez Polskę. 4 mln tych szczepionek zakupiono w celu odsprzedaży dla państw bałkańskich oraz państw pozostałych takich jak m.in. Ukraina i Gruzja. Planowana data odsprzedaży szczepionek to marzec-kwiecień. Zależy ona od terminu dopuszczenia szczepionki i jej dostaw do Polski.

Kresy.pl / president.gov.ua / bundeskanzlerin.de

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply