Ukraiński deputowany chce penalizacji znieważania ukraińskiej pamięci narodowej

Ołeksij Honczarenko, znany z nacjonalistycznych poglądów deputowany ukraińskiego parlamentu z frakcji Europejskiej Solidarności, zaproponował wprowadzenie odpowiedzialności karnej m.in. za znieważanie ukraińskiej pamięci narodowej. Może to oznaczać faktyczną penalizację krytyki zbrodniczej OUN-UPA.

Jak podają Ukrajinśki Nowyny, Ołeksij Honczarenko zaproponował, aby ukraiński parlament wprowadził odpowiedzialność za publiczne znieważanie narodu ukraińskiego oraz „wyszydzanie i bezczeszczenie” ukraińskiej pamięci historycznej. Odpowiedni projekt nowelizacji kodeksu karnego Honczarenko zarejestrował w Radzie Najwyższej (ukraińskim parlamencie) 10 czerwca.

Deputowany zaproponował dodanie do kodeksu karnego nowego artykułu: „Celowe działania w celu podważenia autorytetu państwa, Sił Zbrojnych Ukrainy i innych formacji wojskowych, wizerunku ukraińskiej nacji i narodu”.

Według Honczaruka za publiczne „podważanie autorytetu Ukrainy jako suwerennego państwa”, znieważenie lub inne działania mające na celu podważenie autorytetu ukraińskiego wojska miałaby grozić kara do dwóch lat prac społecznych, areszt do sześciu miesięcy lub kara pozbawienia wolności do dwóch lat.

Za publiczne poniżanie, obraźliwe wystąpienia lub inne działania wymierzone w „nację i naród” , a także za wyszydzanie czy bezczeszczenie pamięci historycznej „nacji i narodu” ukraińskiego groziłaby kara aresztu do sześciu miesięcy lub kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Przypomnijmy, że w głośnej ustawie z 9 kwietnia 2015 roku uznającej bojowników OUN-UPA za uczestników ukraińskiej walki narodowowyzwoleńczej ukraiński parlament zakazał obywatelom Ukrainy i cudzoziemcom publicznego okazywania lekceważącego stosunku do „uczestników walk o niepodległość w XX wieku”. W ustawie nie przewidziano jednak za taki czyn żadnej sankcji karnej.

CZYTAJ TAKŻE: W ukraińskim parlamencie powstał zespół ds. odzyskania ukraińskich ziem etnicznych

Kresy.pl / ukranews.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz