Na mocy przegłosowanego przez ukraiński parlament projektu ustawy №2538-1 zaprzeczanie zasadności uczestnictwa OUN-UPA w walce o niepodległość kraju spotka się z konsekwencjami prawnymi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Parlament Ukrainy uznał OUN-UPA za uczestników walk o niepodległość

Ustawa została przegłosowana przez 271 deputowanych przy wymaganej większości 226 głosów. Na jej mocy państwo ukraińskie uznało, że walka o niepodległość trwałą od listopada 1917 roku do 24 sierpnia 1991 roku.

Akt prawny przewiduje odpowiedzialność dla obywateli Ukrainy i cudzoziemców, którzy publicznie okazują lekceważący stosunek do uczestników walk o niepodległość w XX wieku. Wśród formacji wymienionych w ustawie znajduje się też Ukraińska Powstańcza Armia, która jest odpowiedzialna za ludobójstwo ponad 100 tysięcy Polaków na Kresach Wschodnich w trakcie II wojny światowej i tuż po niej.

Publiczne głoszenie treści uznanych za bezprawne interpretowane jest jako szarganie pamięci walczących o niepodległość Ukrainy i upokarzanie godności narodu ukraińskiego.

Nowe prawo zostało uchwalone w dniu wizyty prezydenta Polski na Ukrainie.

lb.ua / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
34 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

   • shik
    shik :

    To również moje tereny i coraz częściej widzę ukraińców (sic!) jeżdżących na polskich numerach rejestracyjnych. To jest już bardzo niebezpieczne. Biedronki okupowane i wywożone do nazistowskiej Ukrainy, na drogach więcej samochodów z ukraińcami (!) w środku niż naszych. Myślę, że kolejnym krokiem naszego „rządu” powinno być wprowadzenie ukraińskiego jako drugiego języka urzędowego. Ci padlinożercy czują się już dawno w Polsce jak u siebie, a Polaków traktują z pogardą- czego byłem świadkiem w muzeum w pewnym mieście- bydło z Ukrainy zachowywało się … jak bydło.

 1. zefir
  zefir :

  OUN-UPA,jej przywódcy i członkowie to zdrajcy IIRP,ludobójcy,zbrodniarze,sadyści,barbarzyńcy,zwyrodnialcy,bestialcy,złodzieje,niegodni miana człowieka.Cała ta ich walka z bezbronnymi cywilami,niby o niepodległość to dorabianie sztucznej i fałszywej ideologii dla tuszowania zbrodni przez potomków ludobójców-nazibanderowców,którzy dorwali się do władzy na współczesnej Ukrainie w wyniku majdańskiego przewrotu i zbrojnego zamachu na legalne władze.Całe OUN-UPA i wszystko co z nią związane zasługuje na pogardę i potępienie.Na szacunek i uznanie zasługuje większość społeczeństwa ukraińskiego,która nie chce mieć nic wspólnego z ideologią szowinizmu OUN,oraz bandyckich i zbrodniczych tradycji UPA.

 2. przemo1976
  przemo1976 :

  SKANDAL te kurwy i szmaty ukraińskie ,którzy zamordowali tylu niewinnych ludzi dodam BEZBRONNYCH ZOSTAŁO uczestnikami walk o niepodeległosc? Rżeznicy ,mordercy,skurwysyny upowskie!!! Oni powinni WISIEĆ ZA OGROM ZBRODNI KTÓRE DOKONALI!!! WSTYD MI JEST ZA TEGO DEBILA KOMOROWSKIEGO !!! PAJAC I LIZODUP !!!! TEN SMIEĆ JEST PREZYDENTEM NASZEGO KRAJU HAŃBA!!! WSZYSCY UPOWCY POWINNI BYĆ WYŁAPANI I POWINNI WISIEĆ ZA SWOJE ZBRODNIE!!! WYSTARCZY SPOJRZEC NA TE ZAKAZANE MORDY TEGO ŚĆIERWA!!! ONI MAJĄ KREW WIELU TYSIĘCY LUDZI NA SWOICH REKACH!!! CZYTAŁEM O TYM KSIĄŻKI NP SROKOWSKIEGO STRACH CZY INNE POZYCJE!!! POWTÓRZE TO JESZCZE RAZ KOMOROWSKI TO HAŃBA DLA POLSKI I UPA I CI CO ICH POPIERAJĄ TO WIELKA HAŃBA DLA HISTORII I CAŁEGO ŚWIATA!!!

 3. sylwia
  sylwia :

  Symetrycznym działaniem Niemiec byłoby uznanie SS za organizację walczącą o niepodległość kraju oraz karanie osób obrażających SS. Jednakże w Niemczech mundury, oznaki i symbole SS są zakazane. W Rosji OUN i UPA uznane są oficjalnie za organizacje zbrodnicze. P. Komorowski (Szynukowycz) nie przerwał swej wizyty szczodrości na Ukrainie na znak protestu Symetrycznym działaniem Niemiec byłoby uznanie SS za organizację walczącą o niepodległość kraju oraz karanie osób obrażających SS. Jednakże w Niemczech mundury, oznaki i symbole SS są zakazane. W Rosji OUN i UPA uznane są oficjalnie za organizacje zbrodnicze. P. Komorowski (Szynukowycz) nie przerwał swej wizyty szczodrości na Ukrainie na znak protestu Symetrycznym działaniem Niemiec byłoby uznanie SS za organizację walczącą o niepodległość kraju oraz karanie osób obrażających SS. Jednakże w Niemczech mundury, oznaki i symbole SS są zakazane. W Rosji OUN i UPA uznane są oficjalnie za organizacje zbrodnicze. P. Komorowski (Szynukowycz) nie przerwał swej wizyty szczodrości na Ukrainie na znak protestu (100 000 000 Euro kredytu dla banderowskiej Ukrainy!). Wnioski: Polski punkt widzenia na OUN-UPA jest lekceważony bo Polska jest słabym popychadłem i dojną krową. Polskę można znieważać i Polaków bezkarnie i barbarzyńsko mordować setkami tysięcy. Polska jest krajem okupowanym przez niepolskie

 4. piotreks14
  piotreks14 :

  Idioci, gdyby mieli kurwa mózgi to by nam lizali dupe, żeby się przypodobać, żeby Polacy ich lubili i dali broń. Tylko że oni nie myślą, a uznanie upaowców za bohaterów to chamstwo, tym bardziej że zrobili to w dniu w którym był tam polski prezydent. Jeżeli bronek myśli inaczej niż mówi w tv, to poczuł się tam tak jakby ktoś na niego nasrał. Ale przy kolejnej wizycie poroszenki w polskim sejmie, posłowie powinni przyjąć uchwałę potępiająca upa i bandytów z upa oraz uznać rzeź wołyńską za ludobójstwo. Dzisiaj straciłem ponad godzinę na oglądanie wiadomości na Polsacie, tvp i tvn, i nie było zaskoczenia, bo nawet słowem nie wspomnieli o tym co zrobił banderowski parlament

  • krok
   krok :

   Nie znam preferencji wyborczych forumowiczów, lecz mając tak jasne deklaracje wsparcia banderowców od Kaczyńskiego i Komorowskiego, wybór mamy raczej ułatwiony. Wszyscy, ale nie PO ani PIS. Bynajmniej ja tak zrobię, rodzinę też do tego namówiłem, zrozumieli że inaczej nie można jako Polacy. A te bajki PO o irlandiach, i PISu o patriotyzmie można wsadzić sobie między bajki, już to kiedyś ktoś powiedział, że PIS bardziej nienawidzi Rosji, niż kocha Polaków.

 5. wepwawet
  wepwawet :

  Hmmm… ciekawe. Ponieważ Polska jest teraz w najlepszych stosunkach z Ukrainą, możliwe, że w naszym kraju odpowiednie służby zajmą się przestrzeganiem takiego prawa – tak w ramach bratniej pomocy. Można by choćby wyłapać wszystkich piszących nieprzychylnie o upa i oddać ich w ręce sbu. Ileż by było zachwytu, że znów to Ukraińcy likwidują „ruskich agentów” jak to miało miejsce na Wołyniu i nie tylko tam (co działo się w Bieszczadach do 47-ego?). Strach się już nawet bać… głupota rządzących Polską jest porażająca (brak zdecydowanej odpowiedzi na tą niewybredną prowokacje)… no chyba, że ich korzenie sięgają „Wisły”. 😉

 6. ems
  ems :

  W takich warunkach nie da się współpracować z Kijowem. Zbrodniarze z OUN-UPA bohaterami ? NIGDY ! Nie spoczniemy dopóki na terenie Polski banderowcy nie będą ścigani na podstawie Konstytucji RP. Trzeba zmienić system okrągłego stołu. Jak to zrobić ? Wszyscy głosujemy na Ruch Narodowy i Mariana Kowalskiego. To nasza odpowiedź. Odpowiedź przyzwoitych Polaków.

 7. gerulus
  gerulus :

  Władze państwa ukraińskiego są na poziomie państwa islamskiego.
  Dzieli Was przepaść ,taka, jaka była między nami a wami, w 17tym wieku.
  Dla waszego pseudo państwa, nie ma ratunku,szkoda pisać i się denerwować.
  My o nasze państwo walczyliśmy 1000 lat.
  Wy swoją Ukrainę, dostaliście na tacy i chcecie budować na trupach innych.
  Mam nadzieję , ze nasz rząd ma powód, aby ciągle dawać się upokarzać przez Was.

 8. korkoniusz
  korkoniusz :

  A jeszcze niedawno słyszałem w naszej TV że wyznawcy banderyzmu na Ukrainie to tylko margines i ułamki procentowe a mówienie inaczej to popieranie rosyjskiej propagandy która od dawna przestrzegała przed silnymi ruchami banderowskimi na Ukrainie i wyszło na to że to oni mówili prawdę a kłamliwą propagandę uprawia nasza TV z TVN na czele.