Parlament Ukrainy zakazał powoływania do wojska młodych osób w wieku od 18 do 25 lat.

W środę ukraiński parlament, Werchowna Rada, przyjęła projekt ustawy, który wyłącza z przepisów mobilizacyjnych obywateli Ukrainy w wieku poniżej 25 lat. Za ustawą zagłosowało 311 deputowanych. Projekt został wcześniej pozytywnie zaopiniowany przez parlamentarną komisję obrony.

Deputowany Ołeksij Honczarenko zaznaczył, że ustawa nie przewiduje demobilizacji Ukraińców poniżej 25 roku życia, ale podkreślił, że będzie zabiegał o taką decyzję w przyszłości.

Ukraińskie media przypominają, że pod koniec września br. oficjalnie zawieszono powoływanie do wojska osób o ograniczonej sprawności w wieku od 18 do 25 lat. Pobór tych obywateli jest możliwy tylko za pisemną zgodą. Wcześniej ukraińskie Dowództwo Wojsk Lądowych wydało dyrektywę, która zakazuje poboru takich osób. Dodajmy, że treść stosownego dokumentu z 19 września jest podobno tajna.

Dodajmy, że w maju br. na sesji plenarnej Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę o dobrowolnej mobilizacji niektórych kategorii więźniów.

Przeczytaj: The Times: Ukraina chce do końca roku zmobilizować 200 tys. poborowych, ale szanse na to są małe

Czytaj także: W Konsulacie Ukrainy w Lublinie rekrutują do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia poligon, uzbrojenie i sprzęt

Przypomnijmy, że Wołodymyr Zełenski, podpisał pakiet nowelizacji aktów prawnych, czyli tzw. nową ustawę mobilizacyjną, przyjętą 11 kwietnia br. przez parlament. Ustawa wprowadza szereg zmian w zasadach powoływania do wojska, wzbudzających na Ukrainie kontrowersje. Przede wszystkim, wiek poborowych został obniżony z 27 do 25 lat. Mobilizowani mogą być mężczyźni do 60 roku życia.

Ponadto, do czasu odwołania mobilizacji, mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat mają obowiązek noszenia ze sobą książeczki wojskowej (ściślej – wojskowy dowód rejestracyjny). Muszą też okazywać ją na wezwanie policji, oficerów mobilizacyjnych oraz strażników granicznych. Wszyscy w wieku poborowym muszą też w ciągu 60 dni uaktualnić swoje dane w wojskowych komendach uzupełnień, dotyczące m.in. adresu zamieszkania czy informacji kontaktowych.

nv.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply