Żołnierze WOT rozpoczęli szkolenia na systemie Javelin – poinformowało w czwartek Ministerstwo Obrony Terytorialne. Jak zaznaczył podczas ćwiczeń minister Mariusz Błaszczak, jest to element modernizacji Wojska Polskiego.

Jak poinformowało w czwartek Ministerstwo Obrony Narodowej, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęli szkolenia na systemie Javelin. 17 czerwca br. na poligonie Kijewo – Toruń, szef MON obserwował pierwsze w Wojsku Polskim strzelanie z tego systemu.

“Moim priorytetem jako ministra obrony narodowej jest doprowadzenie do tego, żeby Wojsko Polskie było liczniejsze, żeby było wyposażone w nowoczesny sprzęt, żeby warunki służby w wojsku były jak najlepsze. Podstawowym zadaniem każdego żołnierza jest podnoszenie umiejętności, jest szkolenie, jest obrona naszej Ojczyzny. Tak jak tu, w Toruńskim ośrodku szkolenia WOT, gdzie brałem udział w pokazie wieńczącym szkolenie, które dotyczyło wyposażenia Wojsk Obrony Terytorialnej w przeciwpancerne pociski kierowane Javelin” – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wizyty na poligonie.

Po raz pierwszy w historii, polscy żołnierze wykonują strzelania przeciwpancernym pociskiem kierowanym Javelin, który wchodzi na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej. System Javelin jest powszechnie wykorzystywany w NATO, a w WOT posłuży do rozwijania zdolności przeciwpancernych na poziomach batalionu – głównie w brygadach OT rozmieszczonych we wschodnich województwach Polski.

Szkolenie strzeleckie z systemu Javelin odbywa się w ramach kursu doskonalącego żołnierzy lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej realizowanego w Centrum Szkolenia WOT w Toruniu, gdzie aktualnie szkoli się kilkudziesięciu instruktorów.

Zobacz też: Gen. Skrzypczak dla Kresy.pl: zamiast kupować Javeliny powinniśmy rozwijać własne systemy przeciwpancerne

Jak informowaliśmy, w kwietniu 2020 roku, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował o zakończeniu negocjacji ws. zakupu przez Polskę systemu przeciwpancernych pocisków kierowanych (ppk) Javelin. Napisał, że wkrótce ma nastąpić podpisanie umowy o zakupie 60 wyrzutni i 180 pocisków, co rzeczywiście nastąpiło. Systemy te mają trafić do Wojsk Obrony Terytorialnej. Szef MON zapowiedział dalsze zakupy Javelinów oraz prace nad pozyskaniem lekkich przeciwpancernych pocisków w ramach programu Pustelnik. Jak podał portal Onet, koszt nowego sprzętu jest szacowany na około 350 mln złotych. W marcu zgodę wyraziła strona amerykańska. Zwracano uwagę, że decyzja o pozyskaniu ppk Javelin to zakup bez przetargu i bez konkretów dla polskiego przemysłu. Podkreśla się też, że może to być zagrożenie dla opracowywanego, polskiego systemu ppk Pirat oraz, że w Polsce produkuje się podobne pociski przeciwpancerne systemu Spike, na licencji izraelskiej.

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply